Në këtë ditë - 26 janar

në ditën e sotme
Sot / Foto: Instagram

1500. - Navigatori spanjoll Vicente Hannes Pinson zbuloi Brazilin.

1531. - Një tërmet katastrofik ka tronditur Portugalinë. Kryeqyteti, Lisbona, u shkatërrua plotësisht dhe rreth 30.000 njerëz u vranë.

1788. - Anijet britanike me kolonët e parë nga Britania e Madhe, duke përfshirë një grup të burgosurish, lundruan në Botany Bay (Sydney), Australi, ku formuan një koloni.

1827. - Peruja shpalli pavarësinë.

1841. - U shpall sovraniteti britanik mbi Hong Kongun. Gjashtë ditë më vonë, Kina u detyrua t'i lëshonte Hong Kongun Britanisë.

1880. - Lindi gjenerali amerikan Douglas MacArthur. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai ishte komandanti i trupave amerikane në Lindjen e Largët dhe, në emër të Shteteve të Bashkuara, në shtator 1945, ishte nënshkrues i kapitullimit të Japonisë.

1891. - Vdiq inxhinieri gjerman Nikolaus August Otto, i cili ndërtoi motorin e parë me benzinë ​​në 1861 dhe në 1876 shpiku motorin me djegie të brendshme me katër goditje, i njohur si motori Otto, i cili mundësoi zhvillimin e automobilave.

1905.“Kalinan”, diamanti më i madh në botë, me vlerë 3.106 karat, është zbuluar në Pretoria të Afrikës së Jugut.

1918. - Lindi diktatori rumun Nicolae Çaushesku, i cili mori pushtetin në vitin 1965 dhe u bë sekretar i përgjithshëm i Partisë Komuniste në Rumani në pushtet. Në vitin 1967 ai u bë President i Këshillit të Shtetit dhe në 1975 President i Rumanisë, kur shpejt ndërtoi një kult të fortë personaliteti, duke u mbështetur vetëm në policinë politike. Pas kryengritjes së dhjetorit të vitit 1989, së cilës iu bashkua shumë shpejt edhe ushtria, ai u rrëzua nga pushteti dhe më 25 dhjetor, pas një gjyqi të fshehtë, u qëllua për vdekje së bashku me gruan e tij Elenën.

1925. - Lindi aktori dhe regjisori amerikan i filmit Paul Newman, i cili u shqua me interpretime të nuancuara psikologjike të personazheve me cilësi të forta individuale. Filmat: "Long Hot Summer", "Sweet Story of Youth", "Violence", "Hanging Judge", "Buffalo Bill and the Indians", "The Color of Money" (Oscar), me regji të "Rachel, Rachel".

1942. - Shtetet e Bashkuara dërguan forcat e para në Evropë, ku në atë kohë lufta zhvillohej vetëm në Frontin Lindor dhe në territorin e Jugosllavisë. Trupat ishin vendosur në Irlandën e Veriut.

1946. - Në Shkup u botua gramatika e parë maqedonase nga profesoresha Krume Kepeski.

1947. - Një aksident avioni në Danimarkë ka vrarë Princin e Kurorës suedeze Gustav Adolf, duke lënë pesë fëmijë, përfshirë mbretin aktual të Suedisë, Carl XVI Gustav.

1950. - India u shpall zyrtarisht Republikë brenda Komonuelthit Britanik.

1952. - Demonstrata të mëdha shpërthyen në Kajro kundër pranisë britanike në Egjipt. Demonstratat u kthyen në trazira, gjatë të cilave hoteli i famshëm Shepherds u dogj.

1956. - Lazar Tanev, kryetari i parë i Kuvendit të qytetit të Shkupit të lirë, vdiq në Shkup. U lind në Shkup, më 1884.

1965. - Hindishtja u bë gjuha zyrtare e Indisë, duke shkaktuar trazira në jug të vendit ku përdorej më pak. Prandaj, në shkurt 1965, qeveria e Indisë vendosi ta bënte anglishten gjuhë zyrtare.

1972. - Një avion JAT “DC-9” që fluturonte në linjën Kopenhagë – Beograd është rrëzuar mbi Çekosllovaki, pas shpërthimit të bombës. Aksidenti vrau 26 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit, dhe vetëm stjuardesa Vesna Vulovic i mbijetoi rënies prej gati 10.000 metrash.

1973. - Ka ndërruar jetë aktori amerikan i filmit me origjinë rumune Edward Robinson, i cili u bë i famshëm për rolet e tij si gangster në filmat e krimit, por edhe si humorist i madh. Filmat: "Little Caesar", "Kid Calabed", "The Papritur Dr. Glitterbaus", "The Whole City Tells", "Double Damage", "Gruaja në dritare", "Cape Largo", "Dhuna", "Green dielli".

1993. - Vaclav Havel është zgjedhur presidenti i parë i Republikës Çeke.

1994. - Rumania u bë ish-anëtari i parë i Paktit të Varshavës që nënshkroi Partneritetin për Paqe me NATO-n.

1994. - Në Romë, Republika e Maqedonisë u pranua si anëtare e plotë e Bankës Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim (IFAD).

1994. - Vdiq Aco Filip, shkrimtar maqedonas. U lind në Resnjë më 1922. Nga ky autor janë botuar librat: "Monografia për poetin Mite Bogoevski", romani "Bisedë me portretet", botuar në shqip, përmbledhja me tregime "Vdekja e gjatë e pelikanit", romanet "Terroristi". ", "Lutja e Shën Klementit", "Përralla të bëra vetë" (tregime) dhe romani "Boljko", botuar menjëherë pas vdekjes së tij. Ai ka shkruar edhe disa skenarë për dokumentarë.

1996. - Vdiq Joseph Alexandrovich Brodsky, poet dhe eseist rus, fitues i çmimit Nobel në Letërsi në vitin 1987, kurorëzuar i Mbrëmjeve të Poezisë strugane. Ai konsiderohet si një nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë. Një tipar interesant i Brodskit është se, megjithë njohjen e madhe të anglishtes, ai shkroi poezi në rusisht. Megjithatë, në vitet e fundit të jetës së tij, veprat e tij në prozë u shtypën në anglisht. “Poezi të zgjedhura” u botuan në gjuhën maqedonase, me rastin e pranimit të Kurorës së Artë të SPE-së.

2000. - Më shumë se një vit më vonë, për shkak se një test i ADN-së tregoi mundësinë që ish-presidenti amerikan Thomas Jefferson të kishte një djalë me skllaven e tij me ngjyrë Sally Hemmings, Fondacioni Jefferson e pranoi atë, por gjithashtu pranoi se ai mund të ishte babai i të gjashtë fëmijëve të saj. .

2000. - Ka vdekur në Shkup Rahilka Firfova Gjorgova - Raca, “muza magjike” e Koço Solevit. Poetja maqedonase Koço Solev më 6 tetor 1928 mori emrin e saj si pseudonim dhe u bë e njohur si Racin. Ajo ka lindur në Veles, në vitin 1911.

2001. - Një tërmet në shtetin perëndimor indian të Gujarat ka vrarë të paktën 18.000 njerëz.

2003. - Tenistja çeko-amerikane Martina Navratilova, 46 vjeç, së bashku me tenistin indian Leander Paes fituan titullin e Australian Open në dyshe, duke u bërë tenistja më e vjetër femër që fitoi një Grand Slam në një turne të vetëm.

2016. - Colin Werncombe, muzikanti britanik i njohur si Balck, autor i hitit të vitit 53 "Wonderful Life", ka vdekur në moshën 1980 vjeçare. Kënga melankolike "Wonderful Life" e vitit 1986 ishte një hit mbarëbotëror, veçanërisht në Evropë. Albumi me të njëjtin emër është shitur në disa milionë kopje. Hiti i dytë i madh nga i njëjti rekord ishte kënga "Everything's Coming Up Roses".

Video e ditës