Në këtë ditë - 25 nëntor

në ditën e sotme
Foto: Instagram

1562. - Felix Lope de Vega, një nga shkrimtarët më të mëdhenj spanjollë të "epokës së artë" të letërsisë spanjolle, lindi në Madrid. Krijoi në të gjitha gjinitë letrare. Ndër të tjera ai shkroi 2.200 drama, nga të cilat janë ruajtur më shumë se 400. Vdiq në Madrid më 27 gusht 1635.

1758. - Britanikët pushtuan Senegalin.

1763. - Ka vdekur shkrimtari francez Prevo, i njohur për romanin “Manon Lescaut”, sipas të cilit Zhyl Masne dhe Xhakomo Puçini kanë shkruar një opera.

1783. - Trupat e fundit britanike u larguan nga Nju Jorku në fund të Luftës Amerikane për Pavarësi.

1835. - Andrew Carnegie, një industrialist amerikan me origjinë skoceze, lindi dhe dhuroi pasurinë e tij të madhe për bamirësi, kryesisht për të krijuar biblioteka publike në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera. Ai kushtëzoi autoritetet vendore që tokat t'ua dorëzonin ndërtesave të bibliotekës dhe të siguronin mirëmbajtjen e tyre. Ai u tërhoq nga puna në vitin 1901, 18 vjet para vdekjes së tij dhe në vitin 1900 botoi librin Ungjilli i pasurisë, me tezën se "i pasuri vdes i turpshëm".

1844. - Lindi inxhinieri gjerman Karl Friedrich Benz, i cili në 1885 ndërtoi një nga makinat e para. Ai themeloi kompaninë "Benz" për prodhimin e motorëve dhe makinave me benzinë, nga e cila u formua "Daimler-Benz".

1874. - Spanja u shpall monarki kushtetuese dhe dinastia Bourbon u rikthye në pushtet. Në vitin 1876 u miratua një kushtetutë liberale, në fakt reaksionare-monarkiste, e cila qëndroi në fuqi deri në vitin 1931.

1915. - Lindi diktatori kilian, gjenerali Augusto Pinochet Ugarto, i cili rrëzoi presidentin kilian Salvador Allende në 1973 me një grusht shteti ushtarak amerikan. Ai dha dorëheqjen pas një humbjeje në zgjedhje në 1990, por si senator i përjetshëm ruajti ndikim të rëndësishëm politik deri në vitin 1998, kur u arrestua në Londër me kërkesë të Spanjës, e cila kërkoi ekstradimin e tij.

1920. - Në Shkup shpërtheu një grevë nga 120 rrobaqepës, duke kërkuar një rritje prej 10 për qind të pagave dhe vendosjen e një dite pune prej tetë orësh. Punëdhënësit ishin kategorikisht kundër plotësimit të kërkesave modeste të grevistëve, por megjithatë greva përfundoi me sukses të pjesshëm.

1935. - Mile Nedelkoski ka lindur në Prilep. Maqedonas këndonromancierTransmetuesi и dramaturg. Antare i DPM është nga 1963 vit. Ai ishte redaktor në shtëpinë botuese "Kulturës“. Veprat më të njohura: "Zeku nga Prespa", "Kalorësit e erës", "Ereticon-Eroticon", "Pandur", "Patkoja e vdekjes dhe e shpresës", "Petrafili për dheun e përjetshëm", "Ngrohja e drekës së djeshme", " Festa e dëshmorëve të shenjtë "," Provokatori ". Është fitues i çmimeve: “Vëllezërit Miladinov”, “Koço Racin”, “Njohja Racin”.

1939.- Në qytetin Samobor, afër Zagrebit, në shtypshkronjën e Dragutin Spuler u botua përmbledhja me poezi “Agimet e bardha” e poetit dhe revolucionarit maqedonas Koço Racin. Përmbledhja është një imazh poetik i shkëlqyer i dukurive më tipike shoqërore në Maqedoninë para fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Është një antologji e dhimbjeve dhe vuajtjeve të popullit maqedonas - shfrytëzimi i prodhuesve të duhanit, punëtorëve monopol dhe rrogave. Përveç kësaj, ajo është e mbushur me shpirt luftarak dhe shpirt revolucionar. Është aspiratë për afirmimin e kulturës kombëtare maqedonase.

1959. - Ka ndërruar jetë aktori francez i filmit dhe teatrit Gerard Philippe, rolet e të cilit u karakterizuan nga një ndjeshmëri e madhe. Në teatër luajti rolet kryesore në shfaqjet e William Shakespeare, Albert Camus, Pierre Corneille, Heinrich von Kleist, Alfred de Mise. Filmat: "Djalli në trup", "Fanfan Lala", "Bukuroshja e natës", "Kuq e zi", "Manovra të mëdha", "Marrëdhënie të rrezikshme", "Zoti Ripo".

1965.- Në Kongo u krye një grusht shteti ushtarak. Gjenerali Mobutu rrëzoi Presidentin Kasawubu.

1968. - Ka ndërruar jetë shkrimtari amerikan Anton Bill Sinclair, autor i disa romaneve me tematikë sociale, akte politike dhe sociale në të cilat ai përshkruan situatën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Veprat: "Xhungla", "Metropolis", "Jimmy Higgins", "Fundi i botës", "Mes dy botëve", "Agjent presidencial", "Bota që do të pushtohet", "Misioni presidencial".

1970. - Shkrimtari japonez Yukio Mishima është vetëvrarë publikisht në shenjë proteste ndaj shkatërrimit të vlerave tradicionale të Japonisë nga SHBA. Veprat: "Rrëfimi i maskës", "Zhurma e dallgëve", "Pavijoni i artë", "Pas banketit".

1973. - Një grusht shteti përmbysi diktatorin Papadopoulos në Greqi. Junta e re, e udhëhequr nga gjenerali Gizikis, ua dorëzoi pushtetin politikanëve vitin e ardhshëm dhe Konstandin Karaminlis formoi qeverinë e parë të unitetit kombëtar.

1974. - Ushtria Republikane Irlandeze terroriste u shpall jashtë ligjit në Britani katër ditë pasi një pajisje shpërthyese u vendos në dy pijetore në Birmingham, duke vrarë 21 persona.

1974. - U Tant, një diplomat burmez dhe tre herë Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së (1962-1971), ka vdekur. Kongo, kriza e Berlinit dhe Kubanit, Lufta e Vietnamit, konflikti në Lindjen e Mesme dhe konflikti Indo-Pakistanez ishin të gjitha ngjarje dramatike me të cilat përballej Tant. Ai lindi më 22 janar 1909.

1975. - Shteti i Amerikës së Jugut, Surinami, fitoi pavarësinë nga Holanda.

1977. - Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dënoi pushtimin izraelit të territoreve arabe me vetëm katër vota kundër - Izraeli, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe El Salvadori.

1991. - Ylli i rrokut Freddie Mercury, 45 vjeç, i cili vuante nga SIDA, ka vdekur në Londër. Edhe sot ai konsiderohet si një vokalist i patejkalueshëm i muzikës rock botërore.

1992. - Parlamenti çek votoi për ndarjen e Çekosllovakisë në shtete të veçanta, Republikën Çeke dhe Sllovakinë, më 1 janar 1993.

1993. - Anthony Burgess, një romancier dhe kritik letrar britanik, ka vdekur në Londër. Ai është më i njohur për romanin e tij Portokalli i Ferrit. Ai ka lindur në vitin 1916.

1993. - Gazeta “Nova Makedonija”, përveç tekstit, ishte e pranishme edhe me fotografi në të gjitha anët e Evropës dhe botës. Duke u lidhur përmes satelitit në shërbimin fotografik EPA (European Photo Agency), “Nova Makedonija” mbuloi vizualisht të gjitha ngjarjet e rëndësishme ditore në botë.

1995. - Në Shkup ka vdekur doktor Panço Davçev, akademik maqedonas, një nga themeluesit e Klinikës për Gastroenterologji në Shkup. U lind në Veles, më 15 qershor 1922.

1998. - Kancelari Gerhard Shrëder kryesoi seancën e parë të qeverisë gjermane në Berlin që nga Lufta e Dytë Botërore.

2001. - Luftëtarët e huaj në anën e talebanëve që u kapën nga Aleanca Veriore u rebeluan në ish-kështjellën afër qytetit të Mazari-i-Sharif. Kryengritja u shtyp në gjak dy ditë pasi bombarduesit amerikanë vranë të paktën 700 kryengritës.

2003. - Kompania private amerikane ATC (Advaced Cell Technology) nga Worcester, Massachusetts, tha se kishte klonuar një embrion njerëzor. Kjo kompani ishte e para që e bëri këtë shpikje për të promovuar trajtimin e sëmundjeve të ndryshme, jo për të krijuar qenie njerëzore artificiale.

2005. - Ka ndërruar jetë futbollisti britanik George Best, ish-futbollisti i Manchester United, anëtar i kombëtares së Irlandës së Veriut dhe një nga futbollistët më të mirë në botë në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të 20-të. Ai u vlerësua me fitoren e ekipit të ri në vitin 1968, i cili u bë klubi i parë anglez që fitoi Kupën e Kampionëve të Evropës.

2005. - Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka hapur pikën kufitare Rafah në Rripin e Gazës në Egjipt, duke lejuar palestinezët të hyjnë në vendin fqinj për herë të parë që nga viti 1967 dhe përmes tij në pjesën tjetër të botës pa kontrollin e forcave izraelite.

2016. – Ka vdekur ish-Fidel Kastro Presidenti i Kubës dhe Sekretari i Përgjithshëm i Partia Komuniste e Kubës. Në vitin 1956 së bashku me një grup njerëzish me mendje të njëjtë, duke përfshirë Ernesto Che Guevara dhe vëllai i tij Raul Kastro, zbarkoi në brigjet e Kubës dhe udhëhoqi luftën kundër diktatorit Batista. Në fillim të 1959 Vitin kur forcat e Kastros pushtuan Havanën dhe diktatura e Batista u përmbys. Në fillim të mbretërimit të tij, Kastro nuk kreu reforma radikale sociale. Ai nuk ishte as armiqësor ndaj Shteteve të Bashkuara. Por për shkak të presionit të masës, Kastro filloi të marrë masa kundër interesave të kapitalit amerikan në Kubë, pas së cilës Shtetet e Bashkuara ndaluan blerjen e sheqerit kuban dhe vendosën një embargo ekonomike ndaj Kubës. Presioni nga Shtetet e Bashkuara e ka detyruar Kastron të afrohet më shumë СССР, çfarë në 1962 shkaktoi një krizë të rëndë në marrëdhëniet SHBA-BRSS e njohur si "Kriza kubane“. Aktiv 31 korrik 2006 Kastro ia dorëzoi presidencën vëllait të tij, komandanti suprem и nënkryetarRaul Kastro.

2016. - Aktorja Florence Henderson, një ikonë e serialit legjendar amerikan “The Brady Family”, ka vdekur nga një atak në zemër në moshën 83-vjeçare. Familja Brady u transmetua në ABC nga viti 1969 deri në 1974, dhe disa filma u bënë gjatë 20 viteve të ardhshme. Ajo mori famë si Carol Brady, duke u bërë një simbol amerikan i një "nëne të vërtetë" dhe një nga ikonat më të mëdha televizive. E lindur në Dale, Indiana, Florence filloi të aktrojë në Broadway.

Video e ditës