Në këtë ditë - 24 Tetor

në ditën e sotme
Foto: Instagram

1360. - Mbreti Eduard III i Anglisë dhe Mbreti Zhan II i Francës, i burgosuri anglez i luftës në Poitiers në 1356, nënshkruan një marrëveshje në Calais që i dha fund fazës së parë të Luftës Njëqindvjeçare. Monarku francez u detyrua t'i lëshonte disa territore franceze Anglisë, dhe Eduardi III nga ana e tij hoqi dorë nga të drejtat e tij për fronin francez.

1601. - Astronomi danez Tycho Brahe, i cili ngriti një observator në ishullin Hwen dhe vëzhgoi planetët për gati dy dekada, veçanërisht Marsin, ka vdekur. Zbulohet një yll i ri në yjësinë Cassiopeia.

1632. - Lindi natyralisti holandez Anthony van Levenhook, i cili edhe pse me profesion librashitës, u angazhua në kërkime mikrobiologjike dhe zbuloi botën e panjohur deri tani të mikroorganizmave. Ai krijoi mikroskopët e parë të thjeshtë, por më vonë iu përkushtua atyre, duke ndërtuar rreth 400 mikroskopë. Ai publikoi rezultatet e hulumtimit mbi enët e gjakut, strukturën e eshtrave, muskujve, eritrociteve dhe spermës në botimet e Shoqërisë Mbretërore të Londrës, në të cilat ishte anëtar.

1648. - Paqja e Vestfalisë, e lidhur nga perandori gjerman dhe sundimtarët e Francës dhe Suedisë, i dha fund Luftës Tridhjetëvjeçare. Franca mori Alsace, Metz dhe Tulle nga Gjermania, Suedia mori pothuajse të gjithë Pomeraninë, dhe Gjermania mbeti e ndarë në një numër shtetesh. Perandori austriak mbeti një perandor gjerman, por me fuqi shumë të kufizuara. Pavarësia e Zvicrës dhe Holandës u njoh dhe u shpall barazia e katolikëve romakë dhe protestantëve.

1697. - Field Marshalli austriak Eugen Savojski me rreth 8.500 trupa depërtoi në luginën e lumit Bosna në Sarajevë dhe i vuri flakën qytetit.

1795. - Rusia, Austria dhe Prusia ndanë territorin e Polonisë.

1797. - Lima, kryeqyteti i Perusë, u shkatërrua nga një tërmet që vrau rreth 5.000 njerëz.

1857. - Klubi i Futbollit Sheffield u formua në Sheffield, Angli. Është klubi më i vjetër i futbollit në botë.

1891. - Lindi diktatori dominikan Rafael Leonidas Trujillo Molina, i cili sundoi Republikën Domenikane nga viti 1930 deri në 1961 si një mbrojtës amerikan. Në maj 1961 ai u vra në një pritë pranë Ciudad Trujillo.

1912. - Me fitoren e Ushtrisë së Parë Serbe nën komandën e Aleksandër Karagjorgjeviqit mbi ushtrinë turke të Vardarit të Zeki Pashës, përfundoi beteja dyditore e Kumanovës, vendimtare në Luftën e Parë Ballkanike.

1914. - Lindi Jonas Edward Salk, mikrobiolog amerikan. Në 1955 ai zbuloi vaksinën e poliomielitit (poliomielit). Ai ka shpëtuar miliona fëmijë në mbarë botën nga poliomieliti. Vdiq në La Jola, Kaliforni, SHBA më 23 qershor 1955.

1915. - Lindi Tito Gobi, këngëtari italian i operës, bariton. Ai ka interpretuar në të gjitha skenat e operës në të gjithë botën dhe ka lënë një repertor me mbi njëqind role. Suksesin më të madh e arriti me krijimet e Rigoletto, Scarpia (“Tosca”), Falstav, Figaro (“Berberi i Seviljes”) dhe Don Giovanni. Ai gjithashtu këndoi në disa filma muzikorë ("Giuseppe Verdi", "Clowns"). Ai vdiq në vitin 1984.

1918. - Duke kuptuar se humbja e plotë e fuqive qendrore ishte e pashmangshme me shpërbërjen e Austro-Hungarisë, perandori Karli kërkoi ndërhyrjen e Kishës Katolike për t'i dhënë fund luftës. Megjithatë, ndërhyrja e Vatikanit ishte e pasuksesshme. Aleatët vazhduan operacionin, duke detyruar Austro-Hungarinë dhe Gjermaninë të dorëzoheshin pa kushte.

1932. - Vojisllav (Vojce) Sinadinovski ka lindur në Shkup, sportist maqedonas, hendbollist, gjimnast, basketbollist, një nga pionierët e volejbollit modern në Maqedoni. Vdiq në Shkup në vitin 2000.

1945. - Ka hyrë në fuqi Karta e Kombeve të Bashkuara, e cila së bashku me Statutin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë është një dokument themelor i organizimit dhe funksionimit të kësaj organizate botërore. Ajo ditë festohet si Dita e Kombeve të Bashkuara. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë u pranua si anëtare e barabartë e Kombeve të Bashkuara më 8 Prill 1993.

1945. - Udhëheqësi nazist norvegjez dhe lideri kukull i Luftës së Dytë Botërore, Vidkun Quisling, i dënuar më parë me vdekje për tradhti, është qëlluar për vdekje në Oslo.

1948. - Ka vdekur kompozitori austriak Franz Lehar, përfaqësuesi më i rëndësishëm i operës vjeneze në gjysmën e parë të shekullit të 20-të. Veprat: opereta "E veja e gëzuar", "Konti i Luksemburgut".

1957. - Dizajneri francez i modës Christian Dior, një nga “diktatorët e modës” kryesorë në botë pas Luftës së Dytë Botërore, ka vdekur.

1964. - Kolonia britanike afrikane e Rodezisë Veriore fitoi pavarësinë si Republika e Zambisë. Presidenti i saj ishte Kenneth Kaunda. Pas një fushate të mosbindjes civile të organizuar në vitin 1962 nga Partia e Pavarësisë Kombëtare e udhëhequr nga Kaunda, qeveria britanike u detyrua të miratonte një kushtetutë në Rodezinë Veriore dhe më pas, pas 73 vjetësh sundimi kolonial, të njihte pavarësinë.

1974. - Ka vdekur violinisti dhe dirigjenti rus David Fjordovich Oistrakh, një nga mjeshtrit më të mëdhenj të violinës të shekullit të 20-të. Ai u diplomua në konservatorin në vendlindjen e tij Odessa, në vitin 1935 u bë i famshëm me çmimin në Konkursin Ndërkombëtar të Violinës në Varshavë dhe në vitin 1937 me çmimin "Isai" në Bruksel. Ai ishte profesor në Konservatorin e Moskës dhe performoi me sukses të madh në të gjithë botën.

1990. - Një takim i ministrave të jashtëm të Ballkanit filloi në Tiranë për të diskutuar mënyrat për të nxitur bashkëpunimin e Shqipërisë me Bullgarinë, Greqinë, Jugosllavinë, Rumaninë dhe Turqinë. U krijua një atmosferë e favorshme për zhvillimin e marrëdhënieve dhe zgjidhjen e mosmarrëveshjeve dhe problemeve në Ballkan, por nuk u arrit një marrëveshje konkrete.

1997. - Pesë kilometra nën sipërfaqen e Oqeanit Indian, zhytësit gjetën një anije amerikane që mbante 2.000 tonë argjend, të cilën Presidenti Roosevelt ia kishte dërguar Stalinit në 1944. Roosevelt donte të ndihmonte rusët të luftonin Hitlerin, por plani dështoi kur nëndetëset gjermane fundosën anijen. Argjendi në anije vlente të paktën 330 milionë dollarë.

2005. - Ka vdekur afrikano-amerikanja Rosa Parks, gruaja e parë me ngjyrë që u dënua në vitin 1955 për shkelje të ligjeve të atëhershme racore në shtetin jugor të Alabamës në SHBA duke refuzuar t'i jepte një të bardhë një vend në autobus. Kjo çoi në themelimin e lëvizjes për të drejtat e zezakëve në Amerikë.

2014. - CEO i Google, Alain Justas u hodh nga skaji i hapësirës dhe theu barrierën e zërit, duke thyer rekordin prej 39.044 metrash të vendosur nga Felix Baumgartner dy vjet më parë. Justas (57) në fshehtësi absolute u hodh nga një lartësi prej gati 42 km dhe vendosi një rekord të ri. Justas kishte veshur një kostum hapësinor të projektuar posaçërisht. Përgatitjet për këtë përpjekje zgjatën 34 muaj.

Video e ditës