Në këtë ditë - 22 janar

në ditën e sotme
Sot / Foto: Instagram

1440. - Lindi Princi i madh i Moskës Ivan III Vasilyevich, i quajtur Ivan i Madh, i cili e bëri Rusinë shumë të fuqishme. Pasi erdhi në pushtet, ai aneksoi disa principata në Rusi, duke përfshirë Tverin, Rostovin dhe Novgorodin dhe në 1480 i çliroi nga sundimi Mongol. Ai kërkoi të forconte qeverinë qendrore dhe në 1497 nxori të vetmin "Gjykatës" për të gjithë Rusinë. Ai filloi ndërtimin e pallateve të Kremlinit të Moskës që ekzistojnë edhe sot.

1517. - Ushtria e Sulltanit Turk Selim I mundi forcat Mamluk në Betejën e Raydanit afër Kajros dhe hyri në Kajro shtatë ditë më vonë, duke aneksuar Egjiptin në Perandorinë Osmane.

1561. - Lindur Francis Bacon, filozof, shkencëtar, eseist dhe burrë shteti francez, një nga themeluesit e materializmit modern. Janë të famshme veprat e tij "Organon", "New Atlantis", "Ese". Ai vdiq më 9 prill 1626.

1666. - Perandori indian Shah Jahan i dinastisë Mughal, i njohur si Princ Haram, vdiq, duke i kushtuar pjesën më të madhe të mbretërimit të tij nga 1628 në 1658, kur ai pasoi djalin e tij Aurangzeb, për ndërtimin e mauzoleut Taj Mahal në kryeqytetin e tij verior, Agri. Ndërtesa e bukur prej mermeri e bardhë e ngritur nga 20.000 punëtorë nga 1631 në 1653 u ngrit në kujtim të Perandoreshë Mumtaz Mahal dhe ai u varros atje pas vdekjes së tij. Në 1648 ai zhvendosi kryeqytetin nga Agra në Delhi, ku ndërtoi qytetin e ri të Shahjahanabad.

1729. - Lindi Efraim Gotthold Lessing, poeti gjerman, dramaturgu, kritiku i artit dhe teoricieni. Ai hodhi themelet e letërsisë dhe estetikës moderne gjermane. Ai shkroi tragjedinë "Miss Sarah Sampson", komedinë "Mina von Barnhelm", "Letra mbi letërsinë më të fundit gjermane" dhe të tjera. Vdiq më 15 shkurt 1781.

1771. - Spanja ka nënshkruar një konventë me Mbretërinë e Bashkuar për të dhënë Ishujt Falkland në Oqeanin Atlantik. Pasi fitoi pavarësinë në 1816, Argjentina fitoi të drejtën për ta. Në prill 1982, junta ushtarake argjentinase u përpoq të pushtonte ishujt duke vendosur 10.000 trupa. Dy muaj më vonë, trupat britanike rikuperuan arkipelagun, duke mundur argjentinasit.

1788. - George Gordon Byron, një poet anglez, lindi në Londër. Ai ishte mishërimi i një fryme të lirë njerëzore në rebelimin kundër rendit dhe kornizës së shoqërisë së asaj kohe, prandaj popullariteti i tij i madh midis popujve evropianë, të cilët ishin nën zgjedhën e despotizmit të huaj dhe të brendshëm. Veprat e tij më të mëdha poetike janë "Child Harold", "Cain", "Manfred" dhe "Don Juan". Ai vdiq në qytetin grek Misolongi, më 19 Prill 1824.

1849. - Johann August Strindberg, një shkrimtar suedez, lindi në Stokholm. Ai ishte gjithashtu një psikolog natyralist dhe folklorist, historian dhe mistik. Ai theu shfaqjet e vjetra dhe është themeluesi i rrymave moderne. Shfaqjet e tij më të famshme janë "Zonja Julia", "Babai", "Martesat" dhe romanet "Për ishujt", "Djali i çupës" dhe të tjerë. Ai vdiq në Stokholm më 15 maj 1912.

1863. - Në Poloni, e cila u aneksua nga Rusia me vendim të Kongresit të Vjenës në 1814 dhe 1815, një kryengritje shpërtheu nën udhëheqjen e "Partisë së Kuqe" të Jaroslaw Dombrowski, por u shtyp nga trupat ruse disa muaj më vonë.

1871. - Demonstratat shpërthyen në Paris nga punëtorët të cilët, të udhëhequr nga revolucionari francez Louis Orgist Blanqui, u ngritën në revoltë kundër qeverisë, e cila po përgatitej të tradhtonte qytetin për trupat Prusiane. Autoritetet refuzuan kërkesën e kryengritësve për të formuar një komunë për shkak të rezistencës ndaj ushtrisë Prusiane dhe dërguan dy batalione roje lëvizëse te rebelët për të shuar kryengritjen. Qeveria më pas shpalli një gjendje të jashtëzakonshme dhe ndaloi të gjitha tubimet, me Ministrin e Jashtëm Gilles Favre që nënshkroi një kapitullim në emër të saj në 28 Janar.

1875. - Regjisori amerikan i filmit David Levelin Work Griffith lindi, një nga krijuesit më domethënës të epokës së filmit të heshtur. Ai ishte kredituar me disa zbulime themelore në shprehjen e filmit, duke përfshirë nga afër, natyrën ritmike të editimit dhe përdorimin krijues të dritës artificiale. Filmat: "Padurimi", "Arratisja", "Shtëpia, Shtëpia e ëmbël", "Lindja e një kombi", "Zemra e Botës", "Dashuria e Madhe", "Rënia e Babilonisë", "Amerika" dhe të tjerë.

1901. - Mbretëresha e Britanisë Alexandrina Victoria ka vdekur. Ajo ishte në fron nga 1837 deri në 1901. Gjatë mbretërimit të saj, Revolucioni Industrial ndodhi në Britaninë e Madhe, kapitalizmi në ekonomi u zhvillua me shpejtësi dhe perandoria koloniale Britanike u zgjerua kudo. Kur ajo vdiq, një e treta e sipërfaqes së planetit ishte në një formë ose në një tjetër nën sovranitetin britanik. Periudha e mbretërimit të saj në histori njihet si periudha e fuqisë dhe reputacionit më të madh të Anglisë, që zakonisht quhet "epoka Viktoriane".

1905. - Demonstrata të mëdha të punëtorëve u zhvilluan në Petrograd duke kërkuar kushte më të mira jetese dhe njohje të të drejtave politike. Regjimi perandorak iu përgjigj atyre kërkesave me toga, kështu që ngjarja u quajt "Java e Përgjakshme".

1908. - Fizikanti teorik rus Leo Davidovich Landa, një nga fizikanët më të mëdhenj të shekullit të 20-të, lindi babai i Shkollës Sovjetike të Fizikës Teorike, fitues i Çmimit Nobel në Fizikë në 1962. Ai pësoi një aksident të rëndë automobilistik në 1962, pas së cilës u shpall vazhdimisht i vdekur klinikisht. Sidoqoftë, jeta e tij u shpëtua, por edhe mjekët më të mirë nuk arritën të rikthejnë aftësinë e tij krijuese. Së bashku me fizikantin teorik rus Ilon Lifshitz ai botoi veprën kryesore në disa vëllime "Kursi i fizikës teorike". Punime të tjera: "Përçueshmëria elektrike e metaleve", "Teoria e fushës", "Mekanika kuantike", "Fizika statistikore".

1909. - Diplomati Burman U Tant, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara nga 1962 deri në 1971, lindi. Gjatë mandatit të tij, ai u përball me krizat Kongoleze, Berlin dhe Kubane, luftërat në Vietnam, Indi dhe Pakistan, si dhe trazirat në Lindjen e Mesme.

1924. - Ramsey MacDonald ka marrë detyrën e Stanley Baldwin si kryeministri i parë i Punës në Britani.

1944. - Vendosja e Aleatëve të Anci në Itali në Luftën e Dytë Botërore filloi, duke e lënë mbrojtjen gjermane në një situatë të pashpresë, por me hezitimin e komandës amerikane, gjermanët u lejuan të rigrupohen dhe mbajtën forcat aleate në Kazino për katër muaj, duke shkaktuar humbje të mëdha. .

1960. - Michael Hutchins, udhëheqësi i bandës Australiane të Rock-ut INXS, lindi në Sinai. Ai vdiq në Sinai më 22 nëntor 1997.

1964. - Kennedy David Kaunda u bë Kryeministri i parë i Rodezisë Veriore (tani Zambia).

1973. - Lyndon Burns Johnson, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, ka vdekur. Ai vazhdoi Luftën e Vietnamit, e cila filloi nga paraardhësit e tij dhe përfundoi në 1975 me një humbje poshtëruese të Shteteve të Bashkuara. Ai ka qenë nënkryetar që nga viti 1960 gjatë mandatit të John F. Kennedy. Kur Kennedy u vra në Dallas në 1963, ai u bë president dhe qëndroi i tillë deri në 1969 pasi fitoi zgjedhjet e 1964.

1978. - Për herë të parë në historinë e kozmonautikës, një "operacion i furnizimit" u krye në orbitën hapësinore. Pas dy ditësh fluturimi të pavarur, anija e ngarkesës pa pilot "Progress - 1" u bashkua automatikisht me sistemin "Saljut - 6" - "Soyuz - 27". Avioni transportoi në karburant hapësinor për motorët, materiale për kërkime të mëtejshme, si dhe ujë, ajër dhe ushqim për astronautët.

1997. - Ordan Petleski, një piktor akademik maqedonas, vdiq në Zagreb. Ai lindi në Prilep më 24 gusht 1930.

2001. - Në fshatin Tearcë, rajoni i Tetovës, një sulm terrorist u krye në stacionin policor. Oficeri Momir Stojanovski (30) u vra dhe tre oficerë policie u plagosën.

2001. - Radoslav Stojanov - Rade, solist, dirigjent i violonçelit të Orkestrës së Operas të Teatrit Kombëtar Maqedonas, ka vdekur. Ai lindi në vitin 1949.

2004. - Patriarku Ekumenik Bartholomew arriti në Kubë ku shenjtëroi kishën e parë të ndërtuar pas revolucionit 1958/1959.

2005. - Kompozitori dhe kompozitori meksikan Consuela Velasquez, autor i baladës me gjelbërim të përjetshëm "Besame mucho", ka vdekur.

2007. - Abe Pierre, një prift i cili tërë jetën e tij ia kushtoi ndihmës së të pastrehëve, vdiq. "Njeriu i mirë" kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke ndihmuar njerëzit që kishin mbetur në kufijtë e shoqërisë. Ai njihet pak jashtë Francës, por konsiderohet si një shenjtor i gjallë në vend. I lindur në një familje të pasur, ai hoqi dorë nga jeta e tij luksoze për të ndihmuar të tjerët. "Abe" është emri tradicional për priftërinjtë në Francë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai punoi në Lëvizjen e Rezistencës duke dokumentuar njerëz që largoheshin nga nazistët. Zinxhiri i strehimit për të pastrehët që ai organizoi në 1949 është i pranishëm në 41 vende. Në zgjedhjet për "francezin më të madh të të gjitha kohërave" ai fitoi vendin e tretë, pas Charles de Gaulle dhe Louis Pasteur.

2015. - Mbreti Abdullah bin Abdulaziz i Arabisë Saudite ka vdekur në moshën 90 vjeç. Vëllai i tij Salman është emëruar mbreti i ri saudit. Vëllai gjysmë i mbretit tani të ndjerë, Mukrin, është princi i ri i kurorës dhe trashëgimtari i fronit. Ai do të mbahet mend si një reformator në Arabinë Saudite.

Video e ditës