Në këtë ditë - 21 shkurt

në ditën e sotme
Sot / Foto: Instagram

1513 vit - Vdiq Papa Julius II, shenjt mbrojtës i artit dhe artistëve. Gjatë pontifikatit të tij (nga 1503), Shteti Papal u bë një qendër e artit dhe kulturës. Me urdhër të papës, Michelangelo pikturoi Kapelën Sistine, Raphael Santi (Raphael) dhomat e tij private dhe Bramante restauroi Kishën e Shën Pjetrit në Vatikan.

1613 vit - Mikhail, djali i Patriarkut të Moskës Filaret, paraardhësi i dinastisë Romanov, i cili sundoi Rusinë deri në vitin 1917, u ngjit në fronin rus.

1677 Viti - Vdiq filozofi holandez Baruch de Spinoza (Baruch), një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm dhe më të qëndrueshëm të filozofisë racionaliste dhe moniste. Mendimi i tij, i paraqitur në pjesën kryesore të "Etikës", pati një ndikim shumë domethënës në filozofinë evropiane. Kritika ndaj Biblës dhe Talmudit provokoi zemërim në qarqet teologjike dhe në vitin 1656 komuniteti hebre e anatemoi dhe e përjashtoi atë nga radhët e tij.

1794 i lindur - Gjenerali dhe burrë shteti meksikan Antonio Lopez de Santa Ana (Lopez, Ana), President i Meksikës disa herë midis 1833 dhe 1855, kur u rrëzua në një kryengritje popullore të udhëhequr nga liberalët. Ai mbahet mend gjithashtu pas pushtimit të Fort Alamo në Teksas në 1836, kur rreth 4.000 trupa nën komandën e tij masakruan rreth 200 mbrojtës të fortesës, duke përfshirë legjendarin Davy Crockett.

1866 Bakteriologu gjerman August von Wassermann lindi në vitin 1906 dhe gjeti një metodë për diagnostikimin e sifilisit (reagimi Wassermann).

1893 i lindur - Kitaristi spanjoll Andres Segovia, mjeshtri më i madh i instrumentit në shekullin e 20-të, një nga kitaristët e parë që përshtati teknikën e kitarës me veprat polifonike.

1911 Japonia dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruajnë një marrëveshje tregtare që kufizon fluksin e punëtorëve japonezë në Shtetet e Bashkuara.

1916 vit - Një sulm gjerman fillon betejën e Verdun në Francë, më e gjata dhe më e përgjakshme në Luftën e Parë Botërore. Rreth një milion ushtarë gjermanë dhe francezë u vranë në betejën, e cila përfundoi më 18 dhjetor.

1941 Fiziologu kanadez Frederick Bunting, i cili izoloi insulinën me Charles Best në 1921, u vra në një aksident avioni. Në vitin 1923 ai mori çmimin Nobel në Mjekësi, të cilin e ndau me bashkëpunëtorin e tij John McLeod.

1943 Viti - Mbreti britanik George VI u jep rusëve "Nderi i shpatës" për mbrojtjen e Stalingradit në Luftën e Dytë Botërore.

1947 vit - Shpikësi amerikan Edwin Herbert Land demonstron "kamerën e menjëhershme" të parë në New York, Polaroid.

1958 godina - Gamal Abdel Nasser është zgjedhur presidenti i parë i Republikës së Bashkuar Arabe, Federatës së Egjiptit dhe Sirisë.

1965 - Malcolm X, një aktivist amerikan për të drejtat civile dhe udhëheqës me ngjyrë, vritet në Nju Jork në një takim të Organizatës së Unitetit Afrikano-Amerikan.

1972 vit – Richard Nixon mbërrin në Pekin si presidenti i parë i SHBA-së që viziton Republikën Popullore të Kinës. Kjo shënoi fillimin e normalizimit të marrëdhënieve SHBA-Kinë dhe hapi rrugën për anëtarësimin e Kinës në OKB dhe vendin e saj të përhershëm në Këshillin e Sigurimit.

1974 vit - Në Kuvendin e RSFJ-së shpallet Kushtetuta e re, e cila përcakton ndryshimet në marrëdhëniet ndërmjet federatës dhe njësive federale dhe strukturës së bashkësisë federale. Republikat në fakt janë bërë shtete kombëtare, dhe krahinat autonome të Kosovës dhe Vojvodinës janë "elementë përbërës" të federatës, duke minimizuar lidhjet e tyre me Republikën e Serbisë.

1983 vit - Më shumë se 800 njerëz janë vrarë në trazirat etnike pas zgjedhjeve në shtetin indian të Assam.

1991 – Ndahet nga jeta balerina angleze Margot Fontaine, një nga balerinat më të mëdha të shekullit të 20-të. Me shumë sukses ajo ka luajtur rolet kryesore në baletet "Xhisiela", "Liqeni i Mjellmave", "Bukuria e Magjepsur", "Zogu i Zjarrit" në mbarë botën. Ajo ishte mysafire në Beograd në vitin 1954.

1992 vit - Këshilli i Sigurimit i OKB-së miraton Rezolutën 743 për vendosjen e një force paqeruajtëse të OKB-së në RSF Jugosllavi (UNPROFOR) me një mandat 12 muajsh. Posta komanduese prej 14.000 “helmetash blu” do të vendoset në Sarajevë, kryeqytetin e Bosnje-Hercegovinës.

1997 vit - Përkrahësit e koalicionit serb "Së bashku", të cilët protestuan në të gjithë Serbinë për anulimin e zgjedhjeve lokale, u mblodhën në Beograd për të festuar konstituimin e bashkisë së qytetit, i pari që nga Lufta e Dytë Botërore pa komunistë. Akti solemn i ditës ishte heqja e yllit me pesë cepa, simboli i komunizmit, nga kupola e Bashkisë. Kryetari i Partisë Demokratike, Zoran Gjingjiq, është zgjedhur kryetar komune.

2001 Në Kandahar, selia e talebanëve, më shumë se 1.000 njerëz morën pjesë në ekzekutimin publik të dy grave të akuzuara për varje prostitucioni.

Video e ditës