Në këtë ditë - 20 janar

në ditën e sotme
Sot / Foto: Instagram

1265. - Parlamenti anglez u mblodh për herë të parë, duke kufizuar fuqinë e monarkisë.

1327. - Mbreti Edward II i Anglisë e detyroi fisnikërinë e lartë të hiqte dorë nga froni në favor të djalit të tyre Edward III.

1649. - Mbreti i robëruar Charles I u soll para drejtësisë në fund të një lufte civile midis monarkistëve dhe anëtarëve të Parlamentit në Angli dhe u akuzua për tradhti, ose negociata sekrete me skocezët. Nabrozo u dënua me vdekje dhe u ekzekutua 10 ditë më vonë.

1667. - Pas 13 vjet luftimesh, Rusia mundi Poloninë në luftën që shpërtheu në 1654. Në një rrugë paqësore për në Andrusova, Polonia hoqi dorë nga Kievi, Smolensk dhe pjesë të Ukrainës në bregun e majtë të lumit Dnieper.

1713. - Pavao Ritter Vitezovi, historian, gjeograf, filolog, poet, politikan, bakër, shtypës, pararendës i lëvizjes ilire, vdiq në Vjenë. Vepra e tij më domethënëse është "Stematografia", botuar në latinisht, e cila përmban stemat e popujve sllavë të jugut. Ai lindi në Seine (në një familje të emigrantëve gjermanë) më 7 janar 1652.

1775. - Lindi Andre Marie Ampere, themeluesi i elektrodinamikës, fizikan dhe matematikan francez. Ai ishte themeluesi i teorisë së magnetizmit në lidhjen e saj të pathyeshme me energjinë elektrike. Zbuloi dhe studioi ndërveprimin e rrymave elektrike. Për nder të tij quhet njësia e amperit aktual (A).

1898. - Kosta Abrashevic, një poet proletar maqedonas, vdiq në Sabac të Serbisë. U shkollua në Ohër. Pasi familja e tij u shpërngul në Sabac, ai vazhdoi shkollimin dhe në moshë shumë të re filloi të shkruante këngë dashurie dhe patriotike. Ai ka shkruar në gjuhën serbo-kroate dhe është një nga poetët më të rëndësishëm maqedonas që ka shkruar në një gjuhë tjetër. Lindi në Ohër, më 29 maj 1879.

1900. - Shkrimtari dhe kritiku anglez John Ruskin ka vdekur. Ai besonte se vetëm një komb i shëndetshëm mund të krijonte vepra të mëdha arti. Ai mbrojti arsimimin e të gjitha pjesëve të njerëzve dhe kritikoi pikëpamjet ekonomike dhe politike të utilitaristëve. Punimet: "Piktori modern", "Gurët e Venecias", "Dy shtigje", "Deri te e fundit" dhe të tjera.

1902. - Lindi Nazim Hikmet, shkrimtar dhe revolucionar, një nga poetët më të rëndësishëm turq të shekullit të 20-të. Ai braktisi format tradicionale dhe ishte i pari që prezantoi vargje falas. Ai u dënua me 28 vjet për idetë e tij revolucionare. Ai shkroi veprat "Gioconda and Sian", "The Three Next", "Pse Benerji donte të vriste veten" dhe të tjerët. Ai vdiq më 3 qershor 1963.

1920. - Lindi regjisori italian i filmit Federico Fellini, një nga kineastët më të mëdhenj të shekullit të 20-të. Filmat: "Fytyrat" (Oscar), "Probisvet", "Netë kabare" (Oskar), "Jeta e ëmbël" (çmimi i parë në Kanë), "Tetë e gjysmë" (Oskar), "Juliet dhe fantazmat" (Globi i Artë) ), "Clowns", "Amarcord", "Casanova", "Qyteti i Grave", "The Ship Sails", "Jennifer and Fred".

1936. - Linja hekurudhore Prilep - Veles në gjatësi prej 86 km u vu në qarkullim.

1941. - Franklin Delano Roosevelt, udhëheqësi i Partisë Demokratike, është zgjedhur President i Shteteve të Bashkuara për herë të tretë. Ai fitoi mandatin e tij të parë në 1932, gjatë Depresionit të Madh, dhe u zgjodh President për herë të katërt në 1945, e vetmja herë në historinë e SHBA.

1961. - Demokrati John F. Kennedy u inaugurua në moshën 43 vjeç si President i Shteteve të Bashkuara, si kreu më i ri i shtetit në historinë Amerikane.

1981. - Republikani Ronald Reagan ka marrë detyrën e presidentit në moshën 70 vjeç, duke u bërë presidenti më i vjetër në historinë amerikane.

1981. - Pas 444 ditësh në robëri, 52 pengje amerikanë u liruan nga Ambasada Amerikane në Teheran.

1984. -  Në Acapulco, Meksikë, atleti amerikan dhe aktori i filmit Johnny Weissmiller, njeriu i parë që notoi 100 metra më shpejt se një minutë dhe duke luajtur në një numër filmash Tarzan, ka vdekur. Ai fitoi tre medalje të arta në Lojërat Olimpike 1924 dhe dy në 1928. Filmat: "Kthimi i Tarzan", "Tarzan dhe Kompania e Tij" dhe të tjerë. Ai lindi në Windbar, Pennsylvania, më 2 qershor 1904.

1993. - Audrey Hepburn, një aktore amerikane e filmit me origjinë holandeze, një nga yjet më të mëdhenj të Hollivudit, një ambasadore e vullnetit të mirë të UNICEF-it, ka vdekur në Lozanë. Ajo u bë e njohur me filmin “Pushime në Romë”, për të cilin fitoi një “Oscar”. Ndër filmat e famshëm në të cilët ajo luajti janë: “Mëngjesi në Tiffany”, “Sabrina”, “Fytyrë qesharake” e të tjerë. Ajo ka lindur në vitin 1929.

1996. - Në zgjedhjet në Gaza dhe Bregun Perëndimor, të mbajtura nën një marrëveshje midis Izraelit dhe Palestinezëve, udhëheqësi i PLO-së Yasser Arafat u bë udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i popullit Palestinez.

2015. - Vdiq në Shkup Prof. Jovan Tofoski, kryetar i Shoqatës së mjekëve të Maqedonisë. Doktoroi në vitin 1985, ndërsa në vitin 1997 u zgjodh profesor ordinar në Fakultetin e Mjekësisë në Shkup. Në vitin 2001, nën udhëheqjen e tij, lindi i pari “fëmijë me epruvetë” në Maqedoni. Ai ishte autor ose bashkautor i mbi 130 punimeve profesionale-shkencore. Prof. Dr. Tofoski ishte ministër i Shëndetësisë në Qeverinë e dytë pas pavarësisë së Republikës së Maqedonisë. Ishte bartës i disa çmimeve, si dhe më i larti, i Shoqatës së mjekëve të Maqedonisë - statuti "Trifun Panovski". U lind në Prilep në vitin 1940.

Video e ditës