Në këtë ditë - 20 shkurt

në ditën e sotme
Sot / Foto: Instagram

1507. - Lindi piktori italian Gentile Bellini, i njohur për pikturat e tij të festave dhe procesioneve veneciane. Ai këmbënguli për saktësi në mënyrë që veprat e tij të ishin plot me detaje të përpikta.

1790. - Vdes perandori austriak Joseph II, djali i perandoreshës Maria Theresa. Në vitin 1781 ai lëshoi ​​"Patentën për Tolerancën" e cila u lejoi jo-katolikëve lirinë e besimit dhe aksesin në shërbimin shtetëror dhe publik, por në të njëjtën kohë forcoi absolutizmin dhe kreu gjermanizimin.

1808. - Lindi piktori, grafisti dhe skulptori francez Honoré Domie, karikaturisti më i madh i shekullit të 19-të. Karikaturat e tij qesharake, të guximshme dhe prekëse, të cilat ai i botoi kryesisht në gazetën Sharivari, i shkaktuan shumë telashe - në 1832 ai kreu gjashtë muaj burg për një karikaturë të mbretit Louis Philippe.

1886. - Lindi revolucionari hungarez Bela Kuhn, udhëheqësi i Revolucionit Hungarez të vitit 1919. Ai u kap në Frontin Lindor në Luftën e Parë Botërore në 1916, dhe pas Revolucionit të Shkurtit në Rusi në 1917 u bë anëtar i Komitetit Drejtues të Partisë Social Demokrate të Punëtorëve Ruse. Pas kthimit në Hungari, në fund të vitit 1918 ai themeloi Partinë Komuniste të Hungarisë. Ai u arrestua gjatë spastrimeve staliniste dhe u pushkatua në vitin 1939.

1898. - Dimitar Vasil Makedonski, një rilindës, tekst shkollor dhe avokat maqedonas, u vra nga terroristë të paguar në Sofje. Ai lindi në fshatin Embore, rajoni Kaylar, në 1847.

1908. - Manush Georgiev - Turnovski, revolucionar dhe dukë maqedonas, anëtar i VMRO-së, ka vdekur në fshatin Dollna Ribnicë, rajoni i Petriçit, në luftë kundër ushtrisë turke. Lindi në fshatin Novosellë të Strumicës në vitin 1880.

1910. - Kryeministri egjiptian Boutros-Ghali, nipi i të cilit Boutros Boutros-Ghali shërbeu si sekretar i përgjithshëm i OKB-së nga viti 1992 deri në 1996, është vrarë.

1920. - Vdiq eksploruesi amerikan dhe admirali Robert Edwin Peary, ekspedita e të cilit në prill 1909 ishte e para që arriti në Polin e Veriut. Ai eksploroi pjesën më veriore të Grenlandës, e vizitoi atë dhe në vitin 1901 arriti në përfundimin se ishte një ishull. Veprat: “North through the Big Ice”, “North Pole”, “Sekretet e Polar Travel”.

1924. - Lindi aktori afrikano-amerikan i filmit Sidney Poitier, i pari afrikano-amerikan që fitoi një Oscar. Filmat: "Geess kush po vjen për darkë", "Për zotërinë me dashuri"...

1925. - Lindi regjisori amerikan i filmit Robert Altman. Filmat: "Countdown", "MASH", "Private Detective", "We Are All Thieves", "California Poker", "Nashville", "Short Cut", "Tree Women", "Dasma", "Kansas City".

1938. - Sekretari i Jashtëm britanik Anthony Eden ka dhënë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj politikës së kryeministrit Neville Chamberlain për butësi ndaj Hitlerit. Kur Churchill mori kabinetin britanik, Eden, si ministër, ishte një nga anëtarët më aktivë të koalicionit anti-Hitler.

1943. - Në Shkup, në një përleshje me policinë bullgare u vra Rade Jovçevski-Korçagin, hero kombëtar i Maqedonisë. U lind në Shkup, më 14 gusht 1919.

1962. - Shtetet e Bashkuara kanë nisur anijen kozmike Mercury Atlas MA-6 me kozmonautin e parë amerikan John Glenn. Anija rrotulloi Tokën tre herë dhe u ul në Atlantik.

1970. - Ka filluar ndërtimi i urës së madhe mbi ngushticën e Bosforit, e cila sot është lidhja e parë direkte tokësore mes Ballkanit dhe Azisë së Vogël.

1975. - Qeveria greke qipriote u ka bërë thirrje Kombeve të Bashkuara të caktojnë një afat për tërheqjen e 40.000 trupave turke nga ishulli, por për shkak të rëndësisë strategjike të Turqisë për SHBA-në dhe NATO-n, kjo nuk është bërë dhe Ankaraja nuk është dënuar për agresion. dhe pushtimin e Turqisë veriore.Qipron.

1985. - Në Irlandë, pavarësisht kundërshtimit të fortë nga Kisha Katolike Romake, shitja e kontraceptivëve u legalizua.

1986. - Pjesa e parë e stacionit hapësinor sovjetik Mir u hodh në orbitë.

1996. - Dhëndrit e presidentit irakian Saddam Hussein, gjenerali Hussein Kamel Hassan dhe vëllai i tij Saddam Kamel Hassan, janë kthyer në Irak me familjet e tyre pas një fluturimi gjashtë mujor për në Jordani. Presidenti irakian i fali ata, por tre ditë më vonë ata u vranë të dy.

1997. - Qeveria amerikane ka refuzuar të njohë kompetencën e OBT-së në mosmarrëveshjen tregtare të Bashkimit Evropian me Kubën, ndaj së cilës amerikanët kanë vendosur në mënyrë të njëanshme sanksione ekonomike.

2000. - Ka vdekur në Shkup Igor Maxhirov, aktor maqedonas. Ai ishte një nga aktorët më të mirë në Maqedoni, i njohur më së shumti për rolet e tij në serialin “Në botën e përrallave”. Mes 60 kandidatëve, regjisori Milço Mançevski ndau rolin e Estos në filmin maqedonas më të vlerësuar “Para shiut”, kandidat për Oscarin më të lartë të filmit hollivudian. Publiku e kujton Madzirovin si aktorin me flokë të kuqe, Moglin - fëmijën nga xhungla, ndërsa rolin e parë e mori si fëmijë shtatë vjeçar në serialin e filmave "Ciganja e bardhë". Shfaqja “E bukura dhe bisha” në Teatrin për fëmijë dhe të rinj ishte e fundit për të, kur luajti rolin e tij vetëm tetë orë para vdekjes. Në Teatrin për fëmijë dhe të rinj në periudhën nga viti 1993 deri në vitin 2000, Madzirov ka luajtur mbi 500 shfaqje. Ai ka lindur në vitin 1970.

2006. - Në Vjenë filluan bisedimet e para të drejtpërdrejta ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës për decentralizimin e pushtetit në Kosovë dhe Metohi. Negociatat përfunduan pa asnjë efekt.

2016. - Në moshën 83-vjeçare ka vdekur Lepsha Piperkovska, themeluesja e pedagogjisë maqedonase të pianos. Ajo pati performancën e saj të parë publike në piano në moshën 1-vjeçare. Si Lepшаa Bojadџieva mbaroi Shkollën e Mesme të Muzikës në Shkup dhe diplomoi në Akademinë e Muzikës në Beograd Lepшаa Piperkovska është autore e tetë teksteve për mësimin e pianos në disa punime profesionale në fushën e pedagogjisë, teorisë dhe praktikës së pianos. Lepsha Piperkovska ka lindur më 1932 nëntor XNUMX në Shkup.

Video e ditës