Më 8 maj, zgjedhjet parlamentare dhe raundi i dytë presidencial

 Në takim propozova datat e zgjedhjeve - 24 prill dhe 8 maj. Ajo që kemi konstatuar është se raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, kurse raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale së bashku me zgjedhjet parlamentare do të mbahet më 8 maj. Do të ketë një qeveri të Përzhinës dhe do të formohet më 28 janar. Marrëveshja e koalicionit me BDI-në për kryeministër teknik do të përmbushet, tha pas takimit kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Më 8 maj Maqedonia do të shkojë në zgjedhje të përbashkëta parlamentare dhe në raundin e dytë presidencial. Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski, pas takimit të liderëve, për të cilin vlerësoi se është arritur konsensus i gjerë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor në pjesën e rekomandimeve. të OSBE-së dhe ODIHR-it dhe në datën e zgjedhjeve.

Vizë për këtë datë nuk ka dhënë Bashkimi Evropian për Ndryshim, i udhëhequr nga Izet Majiti, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi, të cilët u larguan nga kryesia menjëherë pas fillimit, pasi kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi u largua nga mbledhja, pasi ata kërkuan blloku opozitar shqiptar do t'i përkasë atij vendi vakant në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ).

- Më duhet të shpreh kënaqësinë që pas 17 vitesh do të kemi zgjedhje të rregullta parlamentare. Qeveria arriti të krijojë parashikueshmëri dhe stabilitet dhe ky është një hap i madh pas shtetit të kapur. Në komunikim intensiv me partnerët e koalicionit dhe partitë e tjera, tregova se ka hapësirë ​​që zgjedhjet e rregullta të mbahen në fillim të majit. Në takim propozova datat për zgjedhje - 24 prill dhe 8 maj. Ajo që kemi konstatuar është se raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, ndërsa raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale së bashku me zgjedhjet parlamentare do të mbahet më 8 maj. Do të ketë një qeveri të Përzhinës dhe do të formohet më 28 janar. Marrëveshja e koalicionit me BDI-në për kryeministër teknik do të realizohet. Në seancën e djeshme të LSDM-së filloi iniciativa për formimin e një fronti të gjerë evropian dhe u bëmë thirrje të gjitha partive, organizatave joqeveritare dhe të gjithë atyre që mbështesin rrugën evropiane që t'i bashkohen frontit evropian. Bordi ekzekutiv ka marrë vendim për fillimin e procedurës për zgjedhjen e kandidatit për kryetar të shtetit - tha Kovaçevski.

Në takim, kryeministri i njoftoi liderët e partive për skriningun e suksesshëm, për planin e rritjes, u diskutua edhe për përfundimin e procesit të ndryshimeve kushtetuese. Sipas Kovaçevskit, pranimi i amendamenteve kushtetuese është i vetmi kusht për të ecur përpara. Ai përmendi se do të mbeten obligim për këtë dhe çdo përbërje të mëvonshme parlamentare.
Kovaçevski refuzoi të komentojë daljen e Mejitit, Kasami dhe Gashit nga lidershipi dhe ritheksoi se takimi i lidershipit u zhvillua në një atmosferë konstruktive me konsensus të gjerë për rekomandimet e OSBE-së dhe datën e zgjedhjeve.

Opozita shqiptare u largua nga lidershipi

Pas daljes nga mbledhja, Majhiti tha se pasi e kanë hapur çështjen e KSHZ-së, Xhaferi është larguar nga mbledhja, pas së cilës edhe ata janë larguar nga mbledhja, pasi nuk kanë pasur me kë të ballafaqohen me argumentet.

- Kërkesat tona janë që të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare, më 14 prill dhe 28 prill, pra më 28 prill të mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, që të respektohen afatet dhe askush të mos e kontestojë zgjedhjet. Duhet të ketë një qeveri teknike, por ministrat të jenë nga opozita shqiptare. Për anëtarin e KSHZ-së vlerësojmë që Xhaferi e ka zvarritur këtë një vit të tërë, për të mos zgjedhur anëtar të Komisionit dhe që kjo të jetë pretekst që dikush t'i kontestojë zgjedhjet - tha Majiti.

Ai tha se raporti i forcave në KSHZ tani është katër me dy në favor të qeverisë dhe se sipas Kodit Zgjedhor raporti duhet të jetë katër me tre.

- VMRO-DPMNE është prezente me dy anëtarë dhe ne si opozitë duhet të kemi një anëtar për të përmbushur kushtet ligjore. Aleanca nuk ka logjikë të pretendojë se përfaqëson opozitën shqiptare në KSHZ, sepse është qeveria. Xhaferi ta ndalë këtë, sepse ne e vlerësojmë zvarritjen e zgjedhjeve të anëtarëve të KSHZ-së si tentativë për falsifikim të zgjedhjeve. Kërkojmë që diaspora të mund të votojë me postë ose në mënyrë elektronike – tha Majiti.

Majiti nuk ka informacione nëse në mbledhjen e kryesisë iu është pranuar ndonjë kërkesë, pasi ata janë larguar menjëherë.

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski deklaroi se janë arritur tri konkluzione.

- Lidhur me ndryshimet e mundshme kushtetuese, qëndrimi i VMRO-DPMNE-së është se për momentin nuk ka kushte për këtë, kemi arritur marrëveshje për ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe ligji do të hyjë në procedurë parlamentare, edhe pse rregulli gjashtë muaj para fillimit. e një fushate zgjedhore nuk është respektuar ndryshon Kodi, dhe fushata fillon më 4 prill. Jemi dakord që zgjedhjet të mbahen më 8 maj - tha Mickoski.

Ai shprehu shqetësimin se ende nuk është kompletuar përbërja e KSHZ-së dhe apeloi te Xhaferi që në rend dite të Kuvendit të vendosë zgjedhjen e anëtarit në Komisionin. Ai tha gjithashtu se nuk ka konsensus për shfuqizimin e qeverisë teknike.
Ai shtoi se ka kërkuar një mbledhje lidershipi në një format që ata do të zgjedhin, megjithëse po tentonin për gjimnastikë politike.

- Kohën e humbur nuk e kthejmë dot, fatkeqësisht ajo kohë e humbur na kushton edhe pak kohë sundimi nga qeveria e paaftë dhe kriminale. Por për disa muaj nga sot do të vijë fundi dhe do të ketë përgjegjësi - thotë Mickoski.

I pyetur nëse do të kërkonte shfuqizimin e Qeverisë teknike dhe a do të votonte për amendamentet kushtetuese nëse qeveria e shfuqizoi qeverinë teknike, Mickoski tha se nuk bën shaka kur e shpreh qëndrimin e VMRO-DPMNE-së.

- Që dje një politikan në largim (duke iu referuar Ministrit të Punëve të Jashtme Bujar Osmani - n.z.) kishte një intervistë në një media kombëtare dhe tha se është i sigurt dhe pretendon se do të ketë ndryshime kushtetuese, tani ose pas gjashtë muajsh, ja ku unë A do t'ju them se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese derisa të kemi një rrugë të qartë evropiane, derisa të shohim një zhvendosje të qartë të politikave hegjemoniste dhe asimiluese të fqinjit tonë lindor ndaj komunitetit maqedonas në Bullgari - thotë Mickoski.

Aleanca nuk heq dorë nga vendi i saj në KSHZ

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, para fillimit të takimit tha se pret që partitë të bien dakord për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare me një konsensus të gjerë.

- Partitë qeveritare janë të sinkronizuara dhe ne po kërkojmë një konsensus të gjerë për zgjedhjet që do të mbaheshin në fund të prillit ose në fillim të majit. Heqja e qeverisë teknike është dashur të diskutohet një apo dy vjet më parë - tha Taravari dhe shtoi se deri më tani nuk kanë diskutuar me partnerët qeveritar në zgjedhje që të dalin në listë të përbashkët.

Sipas Taravarit, për anëtarë të KSHZ-së vendos populli në zgjedhje.

- Aleanca për Shqiptarët kishte tetë deputetë dhe një anëtar të KSHZ-së. Izet Majiti atëherë ishte pjesë e BDI-së dhe BDI ka një anëtar të KSHZ-së, dhe Bilal Kasami ishte me LSDM-në në listë dhe LSDM ka një anëtar në KSHZ. Afrim Gashi ishte me ne në koalicion dhe përfaqësuesi ynë është përfaqësuesi i Alternativës në Komision. Nuk e di nëse do të hapet kjo çështje, por ky është qëndrimi ynë – tha kreu i AA-së.

Ai përsëriti se Aleanca për momentin mbetet në Qeveri.

“Nuk do të lejojmë destabilizimin e Qeverisë derisa ka shanse për ndryshime kushtetuese”, tha Taravari.
Kryetari i Lëvizjes Popullore, Skender Rexhepi-Zeid, nuk ka pritshmëri të mëdha nga lidershipi, sepse për zgjedhjet ka qëndrime diametralisht të kundërta.

Zeid tha se do ta mbështesë kërkesën e VMRO-DPMNE-së për shfuqizimin e Qeverisë teknike, me kusht që, siç thekson, të vendosin të gjithë të pranishmit në mbledhjen e lidershipit për ndryshimet kushtetuese.

“Megjithatë, do ta përkrahja kërkesën eventuale të VMRO-DPMNE-së për shfuqizimin e Qeverisë teknike, pa asnjë dyshim, me kusht që të gjithë të vendosim për ndryshime kushtetuese, duke shkuar në zgjedhje të reja. Me ndryshime kushtetuese për një Maqedoni evropiane - tha ai.

Dhe ishte i bindur se do të kishte pëlqim që zgjedhjet të mbahen në maj.

“Megjithatë, ajo që është më e rëndësishmja për mua është që të arrijmë të fusim një marrëveshje të integrimit evropian dhe një vendim të mundshëm për ndryshime kushtetuese, për të cilat nuk besoj se ka vullnet sepse zgjedhjet e disa partive janë më të rëndësishme se e ardhmja e vendit. qytetarët – tha Skender Rexhepi-Zeid.

 

Xhaferi kryeministër teknik, Mitreski kryeparlamentar?

Siç e kemi bërë të ditur tashmë, është e mundur një marrëveshje mes LSDM-së dhe BDI-së për rotacionin e kryeministrit me pozitën e kryetarit të Kuvendit në mënyrë që të mos ketë përqendrim të madh të pozitave me ndikim të shtetarëve nga BDI. Nëse ka marrëveshje, mundet që Xhaferi të jetë kryeministri i parë teknikisht shqiptar, kurse kryetar i Kuvendit të jetë koordinatori i LSDM-së, Jovan Mitreski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës