MZT parandaloi një surprizë ndaj FMP në fund

Foto: KFSM

Skuadra e Naviko Academy FMP i dha probleme serioze MZT Shkupit, për një fitore të vështirë (79:72) për kampionin në fuqi.

Në ndeshjen e parë të xhiros së 11-të, ekipi i MZT Shkupi Aerodrom arriti fitore të planifikuar ndaj Naviko Academy FMP. Por e arritën falë “cilësisë së thatë” që posedonte Vojdan Stojanovski dhe përvojës së lojës për bardheblutë në ato të ashtuquajtura “funde të barabarta”.

Siç pritej, kampioni në fuqi pati një fillim shumë më të mirë në këtë me të parë të raundit të 11-të. Në çerekun e parë, “bardheblutë” u ndanë në të denjë (19:10).

Por nuk vazhduan me të njëjtin ritëm në periudhën që pasoi. Të ftuarit duket se e kanë hequr atë respekt ndaj kundërshtarit, gjë që u duk në lojën e tyre në ato dhjetë minuta. Ata luajtën të barabartë në dhjetë minutat e dytë, (16:16).

Në minutën e 26-të FMP u rikthye dhe rezultati ishte 47:45 në favor të MZT-së. Ishte shenjë se trajneri i skuadrës vendase duhej të braktiste planin e tij fillestar dhe t'u jepte mundësi lojtarëve të ekipit të parë, në radhë të parë vëllezërve Stojanovski.

Deri në fund të periudhës së tretë, “metalistët” gjithsesi fituan avantazh, patën plus 5 (56:51). Por mysafirët e përmbyllën pjesën më të mirë të ndeshjes me 32 konvertime, mjaftueshëm për të barazuar me kampionin (58:58).

Është barazuar (65:65), edhe pas pesë minutash lojë në çerekun e katërt. Por vetëm deri në momentin kur V. Stojanovski “bashkoi” pesë pikë, për (70:65). Gostire gjeti përgjigje dhe luftoi për një tjetër barazim (72:72). Por edhe një herë, kur u desh, ai goditi dhe ishte një treshe, V. Stojanovski, në sulmin e radhës, Bakoviq e përsëriti të njëjtën gjë, sa për ta çuar skuadrën e tij në ato “ujra të qeta”, pra të paarritshme (78:72).

Edhe pse luajti më pak se 17 minuta, Vojdan Stojanovski ka shënuar 21 pikë (6/7 nga fusha dhe 6/6 nga vija e gjuajtjeve të lira). Nga ne që ishim titullarë në ekipin e MZT Shkupi sonte, Bakoviq realizuar 15, Vorku përsëri 13. pikë. Ne anen tjeter, Ogundiran ishte lojtari më optimist. Ka shënuar 29 pikë, Santana dha 11, a Petrovski dhjetë pikë të tjera.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës