MZT e nisi mbrojtjen e titullit me një fitore të lehtë ndaj Kozhuf

Foto: KK MZT Shkup

Kampioni aktual i Maqedonisë në basketboll, MZT Shkupi, sezonin e ri e nisi me fitore të lehtë ndaj Kozhufit prej 86:64.

Fitorja e klubit të Aerodromit u paralajmërua që në fillim me epërsinë 21:3 në gjashtë minutat e para. Mysafirët nga Gjevgjelia nuk patën shanse dhe MZT po godiste edhe trepikëshat.

Nga minuta në minutë, avantazhi i favoritit u rrit vetëm me diferencën më të lartë prej 32 pikësh në setin e tretë (72:40).

Edhe trajneri i MZT-së, Vasko Atanasov, ka shfrytëzuar këtë ndeshje për t'u dhënë kohë basketbollistëve që luajnë më pak. MZT-ja tashmë të mërkurën e pret ndeshjen kundër Gostivarit dhe më pas turneun e parë nga liga ABA2 në fundjavën e ardhshme.

Dushan Tanaskovic me 17 pikë dhe shtatë kërcime ishte më i saktë te MZT, ndërsa Kolin Slater me 16 pikë ishte më efektivi te Kozuv.

Me fitore e nisi sezonin i rikthyeri në elitë, skuadra e Vardarit, e cila pas një lufte të madhe në shtëpi mposhti debutuesin në ligën e parë, GKK Ohër (90-83).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës