MZT Aeroporti i Shkupit ka festuar në derbin e përjetshëm ndaj Rabotniçkit

foto: kfsm.mk

Sot në kuadër të raundit të 14-të në Liga e parë maqedonase e basketbollit përballë një atmosfere madhështore në SC “Jane Sandanski” u takuan rivalët e përjetshëm MZT Aeroprom Shkup и Punëtorët. Në fund triumfoi me rezultat kampioni aktual MZT 91: 87.

Nikoqirët fituan një avantazh në pjesën e hapjes së ndeshjes 15: 10, dhe pak më vonë një pozitiv prej "plus tetë" (21: 13). Përgjigja e Rabotniçkit pasoi përmes Malesheviqit, i cili shënoi 13 pikë për të ulur rezultatin në 20:23 dhe më pas kaloi në epërsi me 24: 23. Pasoi një seri prej 10 pikësh nga "metalët", në pak më shumë se tre minuta të tremujorit të dytë për më të lartën. 33: 24.

Pas trefishit të Ware, edhe MZT pati një pozitiv dyshifror (36: 25). Por edhe një herë mysafirët u rikthyen, tashmë me pesë pikë radhazi, dhe në minutën e 15-të të derbit, për t'iu afruar 30: 36. Pasoi një tjetër rënie në lojën e MZT-së, ndëshkoi Rabotniçkin përmes Nottage dhe Soshkic dhe riktheu pezullimin (39: 41) në 01:44 min. para përfundimit të pjesës së parë.

Mysafirët nga “Gradski Park” patën një shans për të arritur rezultatin e barabartë. Bakoc humbi dy gjuajtje të lira, dhe menjëherë ndëshkoi me tre pikësh V.. Stojanovski, mendoi edhe Abu, për një ndarje të re, tash e tutje 56: 47 në 25 minuta. Të ftuarit edhe një herë mblodhën forcat për minus njëshifror, pas tre të katërtave 57: 66.

Në të fundit kampioni luajti në krahët e Vojdan Stojanovskit. Pas përpjekjes së tij të re të saktë me tre pikë, skuadra nga Aerodromi u nda edhe një herë në diferencë dyshifrore (73: 63). Por Rabotniçki po gjente përsëri një mënyrë për t'u rikthyer në tabelë, Nottage zvogëloi deficitin (72: 75), në orën 04:22 minuta deri në përfundim të takimit.

Rabotniçki pati një shans për të bërë një kthesë të plotë, por në momentet vendimtare nuk i realizoi gjuajtjet e lira. Së pari Nottage, pastaj Forte, i cili me tetë sekonda për të shkuar ishte gjithashtu gjysmë zemre dhe ngriti 87: 89. Dënimi erdhi nga V. Stojanovski, për fitore, dhe mbrojtje të vendit të parë në tabelë me rezultat (12-2).

Ai ishte më efikasi në radhët fituese В. Stojanovski me 26 pikë (pesë kërcime, katër asistime), Ware kishte 13 pikë, po ashtu edhe Abu që regjistroi 11 kërcime. Në anën e kundërt për ekipin nga Gradski Park Nottage dominoi me 31 pikë (gjashtë kërcime), ndërsa Forte shënoi 23 pikë (tetë kërcime, pesë asistime).

liga e parë e basketbollit
Rezultatet, raundi i 14-të

Aeroporti MZT Shkup - Rabotniçki 91:87
Phoenix 2010 – Strumicë 2022 85:71
Pelister – Akademia Naviko FMP 81:67
Kozuv - Kumanovë 2009 94:76
Euro Nikel 2005 – Karrige 2030 80:66
TFT - Gostivar 91:77

Tabela: MZT Shkup Aeroporti 26 pikë, Pelister 25, TFT Mozart 23, Fenix ​​201 23, Euro Nickel 2005 23, Gostivar 23, Rabotniçki 21, Kozuv 20, Kumanovë 2009 17, Chair 2030 17, Akademia F.

Raundi tjetër (11 shkurt)

Punëtorët - Gostivar
Euro Nickel 2005 – TFT Mozart
Naviko Academy FMP - Aeroporti MZT Shkup
Çair 2030 – Kozhuv
Strumicë 2022 – Pelister
Kumanovë 2009 – Phoenix 2010

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës