MZT i mposhtur edhe nga Borac, mbijetesa në ABA ligë është më larg

Kampioni i Maqedonisë MZT Shkupi sonte pësoi një tjetër humbje nga konkurrenti i drejtpërdrejtë për mbijetesë në ABA ligë, skuadra e Boracit nga Çaçaku, e cila fitoi me rezultat 105:84.

Basketbollistët e MZT-së e hapën ndeshjen me mini-seri 0:5, por rezultoi se ato ishin edhe minutat më të mira të skuadrës maqedonase në këtë ndeshje. Skuadra e Nikolicit qëndroi deri në fund të çerekut të parë kur Borac filloi të krijonte një diferencë më serioze, kështu që pas 10 minutave të para rezultati ishte 29:19 në favor të vendasve.

Nga ai moment, MZT nuk u kthye më me një rezultat më serioz në lojë. Në pushim, Borac pati një rezultat bindës 57:35. Në dy çerekun e mbetur, vendësit ruajtën vetëm diferencën që kishin fituar dhe MZT nuk mundi të futej në seri për t'u rikthyer në lojë.

kuzhinier me 20 pikë dhe gjashtë kërcime ishte më efektivi i skuadrës “Jane Sandanski”. Strahinja Micoviq shtoi 18 pikë me gjashtë kërcime, ndërsa Vojdan Stojanovski shënoi 13 pikë. Me 22 pikë Hunter Hale ishte më efektivi në Borac.

MZT pas kësaj disfate mbetet e fundit në tabelë me vetëm katër fitore e 19 humbje, Borac ka gjashtë fitore dhe 17 humbje, por edhe në duelet e ndërsjella ka epërsi, ndaj lojtarëve të aeroportit tani u duhet një mrekulli në finale. për të mbijetuar në ligën ABA.