Ministria e Brendshme njoftoi për 47 policë të lënduar dhe 11 protestues të arrestuar në protestën e sonte

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

47 policë të plagosur dhe 11 protestues të ndaluar është rezultati i protestës kundër propozimit francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, organizuar nga opozita, e cila u zhvillua para Qeverisë, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Kuvendit.

Nga MPB-ja thonë se janë lënduar 47 policë, nga të cilët “11 janë plagosur rëndë, dy të lënduar rëndë”. Dëme ka në godinat e Qeverisë, Kuvendit dhe Ministrisë së Jashtme.

Në spitalin special për sëmundje kirurgjikale “St. Naum Ohridski" janë pranuar tre policë të lënduar lehtë, por siç tha për MIA-n drejtori i spitalit Nermin Shaqiri, meqenëse aparatet rëntgen nuk funksionojnë, janë përcjellë për imazherinë në Qendrën Klinike, ku është konstatuar se nuk kanë lëndime të mëdha.

Protesta, e katërta me radhë, nisi para ndërtesës së Qeverisë, nga ku protestuesit marshuan në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Aty kanë hedhur edhe vezë dhe sende të tjera dhe kanë ndezur pishtarë, e më pas kanë vazhduar për në Kuvend.

Para Parlamentit situata të përshkallëzuar gjatë fjalimit të aktores Vesna Petrusevska, kur një grup demonstruesish rrëzuan gardhin mbrojtës dhe u gjendën ballë për ballë me kordonin e punonjësve të policisë, gjatë gjithë kohës duke hedhur shishe, gurë, vezë, fishekzjarre dhe pishtarë në drejtim të policisë dhe ndërtesës së parlamentit, ku ishin dhjetëra dritare. i thyer.

Pas rreth gjysmë ore, policia e shtypi turmën te bulevardi dhe te parku “Zhena-borec” dhe protestuesit e arrestuar, pas së cilës pasuan edhe 40 minuta luftime.

Video e ditës