MPB demanton Mickoskin: Policia ka reaguar menjëherë dhe ka ndalur dhunën

Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

MPB-ja sonte njoftoi se “i mohon plotësisht pretendimet e kryetarit të VMRO-DPMNE-së. Hristijan Mickoski, se policia nuk ka qenë e pranishme dhe nuk ka reaguar gjatë ngjarjes në monumentin e Skënderbeut”.

“Përkundrazi, policia ka qenë në vendngjarje, ka reaguar në të njëjtin moment dhe ka ndalur dhunën dhe menjëherë është ndaluar një person i cili dyshohet se ka qëlluar me armë zjarri. "Gjatë protestave, policia varet plotësisht nga detyra dhe ne u bëjmë thirrje palëve të ndalojnë dezinformimin," thuhet në deklaratë.

Ministria e Brendshme ka publikuar edhe një video, e cila sipas ministrisë “tregon saktësisht se sa shpejt reagojnë më shumë se dhjetë pjesëtarë të policisë dhe parandalojnë një incident të madh”:

Video e ditës