Homazhe muzikore për të mëdhenjtë: “Petar Markov Quintet” do të performojë në kishën e St. Kirili dhe Metodi në Veles

Foto: Promo

Me rastin e shënimit të ditës së arsimtarëve sllavë dhe maqedonas, shenjtorët Kirili dhe Metodi, grupi maqedonas "Petar Markov Quintet", do të performojë në festën e organizuar nga Dioqeza e Povardarit, në kishën kushtuar këtyre pleqve tanë shpirtërorë në qytet. Veles

Me këtë performancë, grupi "Petar Markov Quintet" do t'u bëjë homazhe pedagogëve tanë, të cilët me punën e tyre kanë rënduar kulturalisht dhe shpirtërisht botën. Programi i përgjithshëm kulturor dhe artistik në kishën e St. Kiril dhe Metodi në Veles, do të zhvillohet më 23 maj, me fillim nga ora 20:XNUMX.

Grupi "Petar Markov Quintet" përbëhet nga: Petar Markov - kitarë, Pavel Renzov - bateri dhe perkusion, Davor Jordanovski - piano, Alex Petkovski - kaval dhe Simeon Budro - bas.

Foto: Promo
Foto: Promo

Teksti tregtar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës