Mizat kanë prishur sezonin e verës për turistët në një qytet italian

Foto EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Autoritetet në një qytet në Toskanë u kanë kërkuar banorëve të mbyllin dritaret dhe të përmbahen nga larja e rrobave, pasi qyteti ka një problem të madh me një numër të madh mizash, raporton “The Guardian”.

Pronarët e restoranteve dhe bareve në Orbetello, i njohur për lagunën e saj dhe shtrirjet e gjata të plazhit me rërë mbi Monte Argentario, thonë se biznesi është goditur rëndë pasi klientët shmangin të dalin për darkë.

"Ne jemi të detyruar të mbyllim dy orë më herët," tha pronari i Caffè sul Corso di Luigi Drogo për Corriere della Sera. "Ky është sezoni ynë 2022."

Disa institucione kanë fikur dritat e jashtme dhe bëjnë rezervime për darkë vetëm deri në orën 21:XNUMX.

"Rezervimet janë ulur me 60% pavarësisht këtyre masave," tha Marco Di Pietro, pronar i restorantit Ovosodo, duke përshkruar "terrorin psikologjik" që mushkat shkaktojnë në darkuesit në natyrë. "Mijëra miza mblidhen rreth llambave dhe lëvizin si një valë shqetësuese midis tavolinave në natyrë," i tha ai Corriere.

Autoritetet thonë se do të ndërmarrin procedura për kontrollin e mizave, megjithëse janë dezinfektuar tashmë katër herë në tre javët e fundit.

Ata nuk janë të vetmit që sulmohen nga insekte të tilla këtë verë – Castiglione della Pescaia aty pranë është goditur nga tufa grerëzash, raportoi Corriere.

Leonardo Maras, një këshilltar në Toskanë, tha: "Sot është e vështirë të gjesh një zgjidhje për një problem që duhet të ishte zgjidhur më parë. Ajo që mund të them është se ne jemi këtu për të gjithë qytetarët që janë të shqetësuar apo që u është prishur sezoni nga këto insekte”.

Video e ditës