Muhova nga Çekia është finalistja e parë në Roland Garros

Në konkurrencën e femrave, tenistja çeke Karolina Muhova sot ajo arriti në finalen e kampionatit të hapur francez, pasi mposhti në Paris tenisten e dytë në botë Arina Sabalenka me 7:6 (5), 6:7 (5), 7:5. Muhova, 43 tenistja në botë, mundi bjellorusin pas tre orë e 13 minuta lojë.

Nuk pati pushim deri në ndeshjen e nëntë të setit të parë, kur Muhova ia hoqi shërbimin kundërshtarit. Në ndeshjen e radhës çeku shërbeu për set, pati një set pikë, por Sabalenka u thye.

Seti më pas shkoi në “tie-break”, të cilin Muhova e nisi më mirë dhe kaloi në epërsi me 4:2. Sabalenka u kundërpërgjigj me një seri prej tre pikësh radhazi, për ta kthyer Muhovën me të njëjtën masë për të fituar setin e parë.

Muhova e hapi mirë setin e dytë dhe kaloi në epërsi 2:0, por Sabalenka në ndeshjen e radhës bëri breg, ndërsa në ndeshjen e shtatë kaloi në avantazh. Muhova u kundërpërgjigj menjëherë me një pushim të ri dhe seti më pas u vendos në ndeshjen e radhës, të cilën e fitoi Sabalenka me rezultat 7:5.

Fituesi i sivjetmë i “Australian Open” kryesoi 5:2 në setin vendimtar, në ndeshjen e tetë në shërbim të tenistit çek, Muhova u përgjigj me një seri prej pesë ndeshjesh radhazi dhe në fund triumfoi.

Kjo është finalja e parë e Grand Slam-it në karrierën e Muhovës dhe ajo arriti në të vetëm me dy sete të humbura. Në finale ajo pret fituesin e ndeshjes së dytë gjysmëfinale në të cilën takohet tenisti numër një i botës. Iga Schwontek nga Polonia dhe 14 tenistë në listën e WTA, braziliani Beatrice Hadad Maya.