Mutsunski: Qeveria do të jetë e fokusuar në integrimin evropian

Timço Mucunski Kryetar i Aeroportit / Foto: “Shtypi i Lirë” / Dragan Mitreski

Mutsunski, dita e parë e punës e të cilit në këtë post është sot, tha se ka ardhur në Luksemburg për t'u takuar me ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së dhe së bashku me kolegët e tij nga Ballkani Perëndimor për të konfirmuar se sa i rëndësishëm është procesi i integrimit evropian për stabilitetin e rajonit

Qeveria e re e Maqedonisë, e udhëhequr nga kryeministri Hristijan Mickoski, do të jetë e fokusuar fuqishëm në integrimet evropiane të vendit, tha sot ministri i ri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme të Maqedonisë, Timço Mutsunski.

"Do të jemi fuqishëm të fokusuar në zbatimin e reformave", tha Mutsunski pas mbërritjes në takimin joformal të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së dhe përfaqësuesve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, që po mbahet në Luksemburg.

Mutsunski, dita e parë e punës e të cilit në këtë post është sot, tha se ka ardhur në Luksemburg për t'u takuar me ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së dhe së bashku me kolegët e tij nga Ballkani Perëndimor për të konfirmuar se sa i rëndësishëm është procesi i integrimit evropian për stabilitetin e rajonit.

- Do të diskutojmë me kolegët nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian për atë që BE-ja mund të bëjë, rëndësinë e Planit të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, i cili do të ketë implikime serioze pozitive fiskale për Ballkanin Perëndimor. Ne besojmë se ky është një nga forumet përmes të cilit bashkërisht mund të përshpejtojmë përparimin e të gjithë rajonit drejt anëtarësimit të plotë në BE, tha Mutsunski.

Ai shtoi se Shkupi dëshiron të avancojë drejt anëtarësimit të plotë në BE bazuar në vlerat dhe kriteret e kërkuara nga vetë BE-ja dhe tha se Shkupi beson se procesi i integrimit evropian nuk duhet të ngarkohet me mosmarrëveshje dypalëshe.

Në Luksemburg, në kuadër të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së, do të shkëmbehen mendime për Ballkanin Perëndimor, me pjesëmarrjen e ministrave të punëve të jashtme të Serbisë, Shqipërisë, Bosnjë-Hercegovinës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës. u njoftua më herët nga Këshilli i BE-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës