Mutsunski: Jemi afër marrëveshjes përfundimtare me Vredin

“Vendi i BDI-së është në opozitë. E kuptojmë atë që premtuam. Jemi afër marrëveshjes me Vredin, nuk mund të them detaje, por është e sigurt që jemi afër marrëveshjes përfundimtare”, tha nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Timço Mutsunski, në një paraqitje të ftuar në Tema e ditës. pjesë e Dnevnikut qendror në televizionin Sitel.

Sa i përket numrit të deputetëve në Kuvend, Mutsunski theksoi se në ditët në vijim do të dihet numri i saktë i deputetëve në koalicionin qeveritar.

"Është e sigurtë se do të kemi më shumë se 70 deputetë, ka mundësi që koalicioni qeveritar të ketë 80, por në ditët në vijim do të shohim se si do të duket", theksoi Mutsunski.

Duke folur nëse Znam do të jetë pjesë e qeverisë së re, Mutsunski tha se komunikimi nuk duhet të bëhet përmes publikut, pasi siç theksoi, procesi çon në dështim.

Sipas tij, është e mundur të arrihet dhe po punohet që të kemi një shumicë prej dy të tretash për temat kyçe.

“Me Vredin, mundësisht edhe me Znam, ka dy të tretat. Qëllimi është ndryshimi i Ligjit për organizimin dhe punën e organeve të administratës shtetërore para formimit të qeverisë së re. Ky ishte një nga premtimet tona, sepse me këtë do ta modernizojmë qeverinë, dhe kështu do të zhdukim një numër të madh të institucioneve të panevojshme që nuk kanë treguar efikasitet dhe prandaj mendoj se do të arrijmë një konsensus të madh”, tha Mutsunski.

Për Marrëveshjen e Prespës, ai tha se secila palë duhet t'i respektojë obligimet e veta, obligime ka edhe Greqia.

“Ajo që kemi thënë se VMRO-DPMNE nuk e pëlqen Marrëveshja e Prespës, se është e gabuar, poshtëruese, mbetet, por në të njëjtën kohë nuk mund të ikim nga realiteti kushtetues dhe ligjor që ka krijuar në vendin tonë. tha Moutsunsky.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës