Mutsunski: Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE është një investim gjeostrategjik në paqe

Unë besoj fuqishëm se zgjerimi i BE-së është një nga projektet më të suksesshme të paqes në kontinentin evropian që kontribuon në ndërtimin e shoqërive elastike dhe është e qartë se anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Union përfaqëson të ashtuquajturën. Investimi gjeostrategjik në paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e kontinentit në tërësi, theksoi ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme, Timço Mutsunski, në fjalimin e tij në takimin e shefave të diplomacisë së vendeve anëtare të BE-së dhe vendeve perëndimore. Ballkani, i cili u mbajt në kuadër të Këshillit Evropian për Punët e Jashtme.

Në fjalën e tij, Mutsunski theksoi përkushtimin e Qeverisë së re për përshpejtimin e ritmit të arritjeve në reforma që çojnë në arritjen e qëllimit të caktuar - anëtarësimin e vendit në BE sa më shpejt që është e mundur.

Në kuadër të ngjarjeve aktuale botërore, Mutsunski theksoi se agresioni ushtarak i Federatës Ruse kundër Ukrainës është sfida më urgjente dhe më e madhe në kontinentin evropian, por edhe më gjerë.

Sipas tij, ky konflikt ka një ndikim të madh negativ në vendet e Ballkanit Perëndimor, i cili potencialisht hap një zonë për destabilizimin e mundshëm të rajonit.

 “Vendi ynë mban qëndrimin e tij parimor në raport me Ukrainën, të cilin e ka mbajtur që nga dita e parë e fillimit të luftës, duke dënuar agresionin brutal të Rusisë, si dhe duke i dhënë mbështetje të qartë sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, Mutsunski. drejtuar.

Sipas shefit të diplomacisë maqedonase, vendi është plotësisht në përputhje me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, duke përfshirë të gjitha masat kufizuese të BE-së ndaj Rusisë, dhe në të njëjtën kohë ofron mbështetje politike, humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Siç njoftoi MPJ, në takim u ritheksua përkushtimi i ndërsjellë për të mbështetur më tej integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, si synim i përbashkët strategjik dhe garanci e sigurisë.

Mutsunski do të marrë pjesë gjithashtu në një audiencë me Dukën e Madhe të Luksemburgut Henri, me ftesë të Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme të Luksemburgut, Xavier Bethel, dhe një darkë pune me ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të BE-së dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme nesër do të jetë në Bruksel, ku do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe më pas do të ketë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës