Bundesliga e gënjen: Werner shënoi, por Leipzig nuk arriti të fitojë

Timo Werner/foto: EPA-EFE/Alexander Hassenstein

Kombëtarja gjermane Timo Werner u largua nga Chelsea javën e kaluar dhe u rikthye në Leipzig dhe shënoi menjëherë gol në ndeshjen e parë për Leipzig, por skuadra e tij nuk arriti të festonte.

Leipzig kishte dy herë avantazh ndaj Këlnit në shtëpi, por në fund ndeshja përfundoi 2:2. Verner hapi rezultatin në minutën e 36-të me një goditje të shkëlqyer nga distanca, edhe pse goli u asistua nga portieri i Këlnit. Mysafirët barazuan vetëm katër minuta më vonë me anë të Dietz.

Në tablonë e dytë identike, Leipzig kaloi në avantazh me golin e Nkunkut, por Këlni barazoi falë autogolit të Guardiol.
Eintracht luajti 1:1 si mysafir ndaj Herthës, e cila kaloi në avantazh në minutën e tretë falë golit të Serdarit.

Dhe në minutën e tretë, por në pjesën e dytë, u shënua një gol, këtë herë nga lojtarët e Eintracht. Kolo Muani priti një kundërsulm në krahun e majtë, e dërgoi topin në mes ku ndodhej Kamada, i cili barazoi në 1:1.

Augsburg bëri një surprizë duke mposhtur Bayer Leverkusen 1:2 si mysafir. Jensen kaloi mysafirët në avantazh në minutën e 15-të dhe barazoi Aranguiz në të 43-ën. Fitoren e Augsburgut e solli Hahn në minutën e 82-të të takimit.

Video e ditës