Errësira dhe ftohtësia në Kiev

Foto: Profimedia

Në Kiev nga dita e sotme pritet borë e bollshme, temperaturat e ditës dhe të natës do të bien nën zero, ndërsa miliona njerëz në qytet dhe rrethinë do të mbeten pa energji elektrike dhe ngrohje.

Operatori i rrjetit "Ukrenergo" njoftoi se prodhuesit e energjisë elektrike mund të mbulojnë vetëm tre të katërtat e nevojave të konsumatorëve, për këtë arsye janë vendosur kufizime dhe ndërprerje të energjisë në të gjithë vendin.

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se energjia elektrike ishte e kufizuar në 14 nga 27 rajonet e Ukrainës, duke përfshirë Kievin, për "më shumë se 100.000" konsumatorë në secilin rajon.

“Nëse konsumi rritet në mbrëmje, numri i ndërprerjeve mund të rritet”, tha Zelenski.

“Kjo tregon edhe një herë se sa e rëndësishme është të kurseni energjinë dhe ta përdorni atë në mënyrë racionale”, tha ai.

Sergej Kovalenko, shefi operativ i JASNO, i cili furnizon Kievin me energji elektrike, tha se situata në qytet po përmirësohej por ishte ende "mjaft e vështirë".

Ai ka treguar se qytetarët duhet të kenë të paktën katër orë energji elektrike në ditë.

"JASNO" është një degë e shitjes me pakicë e DTEK, furnizuesi më i madh privat i energjisë në Ukrainë.

Bombardimet e fundit ruse të mërkurën shkaktuan dëmin më të madh të konfliktit deri më tani – duke lënë miliona njerëz në Ukrainë pa energji elektrike, ujë dhe ngrohje.

Rusia thotë se nuk ka në shënjestër civilët dhe Kremlini pretendon se sulmet ruse në infrastrukturën energjetike janë rezultat i mosgatishmërisë së Ukrainës për të negociuar.

Në një grindje të rrallë publike mes liderëve ukrainas, Të premten, Zelensky kritikoi kryebashkiakun e Kievit për, tha ai, puna e dobët e strehimoreve emergjente për të ndihmuar ata që nuk kanë energji elektrike ose ngrohje pas sulmeve ruse.

Ukrenergo njoftoi se ndërprerjet e energjisë elektrike do të vazhdojnë dhe bëri thirrje për përdorim të kufizuar të energjisë elektrike.

“Ne duam t'ju kujtojmë se tani çdo ukrainas në shtëpinë e të cilit është rikthyer energjia elektrike mund t'i ndihmojë të tjerët ta rivendosin atë më shpejt, thjesht duke përdorur energjinë elektrike në moderim”, thuhet në një deklaratë të aplikacionit Telegram.

Bora pritet të vazhdojë të bjerë në Kiev, një qytet i paraluftës me 2,8 milionë banorë, deri në mes të javës, ndërsa temperaturat parashikohet të mbeten nën zero.

Video e ditës