Një përshkallëzim bërthamor nga Putin është i mundur - paralajmëron Breton-Gordon

Vladimir Putin/Foto: EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLINIT KREDI E DETYRUAR

Nëse Rusia shkatërron digën në hidrocentralin Kakhovka, atëherë është thjesht një akt terrorist nga një shtet terrorist, shkruan për Telegrafin eksperti i armëve kimike Hamish de Breton-Gordon dhe paralajmëron mundësinë e përshkallëzimit bërthamor. Me ushtrinë e tij në rënie dhe forcat e tij ajrore të mbërthyera në hangarët e saj, Vladimir Putin duket i gatshëm të bëjë pothuajse gjithçka për të mbajtur rajonet tashmë të pushtuara të Ukrainës.
Breton-Gordon thotë se është një tjetër krim lufte që t'i shtohet listës në rritje, e cila përfshin gjithashtu dëbimin e paligjshëm të fëmijëve – gjë që çoi në lëshimin e një urdhër arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale.

Motivimi ushtarak rus pas shpërthimit është i qartë dhe i pritshëm. Zona e madhe në perëndim të digës është një "autostradë tankesh" për në Krime dhe Putin e di se forcat e tij të demoralizuara ka të ngjarë të shemben përpara tankeve Western Challenger dhe Leopard. Përmbytjet ka të ngjarë të bllokojnë këtë rrugë për shumë javë. Vetëm dëmet mjedisore dhe bujqësore do të jenë të mëdha, dhe pa energji nga hidrocentrali Kakhovka apo centrali bërthamor i Zaporizhzhyas, Ukraina do të jetë pa energji për disa kohë. Ky lloj sulmi nuk është i ri dhe i parashikueshëm.

Breton-Gordon shkruan se ai ishte një nga këshilltarët e Peshmergës për armët kimike në luftën kundër një Shteti tjetër Islamik. Në vitin 2017, ndërsa Shteti Islamik po binte në Irak, ata hodhën në erë minierën e squfurit Al Mishraq në jug të Mosulit. Nga pikëpamja taktike kjo pati të njëjtin efekt si shkatërrimi i Digës së Kharkiv. Më shumë se 400.000 ton dioksid squfuri shumë toksik përmbytën afrimin e drejtpërdrejtë të ushtrisë irakiane që përparon. Në një moment, një re helmuese u drejtua drejt kryeqytetit të Kurdistanit, Erbilit, duke vënë në rrezik më shumë se një milion njerëz. Për fat të mirë, helmi u shpërnda në atmosferën e sipërme.

Por ukrainasit janë dinakë, shton autori. Nuk ka dyshim se komanda e lartë ukrainase e pret një mundësi të tillë dhe do të ketë metoda të shumta për ta parandaluar atë. Në fazat e hershme, u duk gjithashtu se plani rus mund të kishte dështuar, pasi trupat ruse që mbronin sektorin thuhet se ishin të mbingarkuar.

Megjithatë, qëllimi afatgjatë i Rusisë mund të jetë armatosja e centralit bërthamor të Zaporozhye.

- Prej muajsh pretendoj se Putinit as që do ta mendonte të shkaktonte një incident në termocentralin bërthamor. Por nëse Perëndimi ngre supet tani, ne do të bëjmë një hap të madh drejt shndërrimit të një incidenti të tillë një realitet të tmerrshëm - shkruan Breton-Gordon.

Pa energji ose ujë në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës, gjasat e shkrirjes së reaktorëve dhe karburantit të harxhuar bërthamor kanë filluar të bëhen të mundshme. Putini ka kërcënuar Perëndimin me armë bërthamore që nga fillimi i kësaj lufte, por edhe nëse është një kërcënim bosh, Zaporozhye ende mund të përdoret si një armë bërthamore e improvizuar. Është e pasigurt se çfarë kontaminimi do të pasonte apo ku do të shkonte, por do të ishte një fatkeqësi globale humanitare dhe mjedisore.

- "Operacioni special ushtarak" tani është në shtratin e vdekjes dhe ushtria ukrainase e vetëbesuar, e trajnuar mirë dhe e pajisur është në marshim. Po bëhet e qartë se ushtria ruse do të përballet me një sulm të shpejtë konvencional dhe me një udhëheqës ushtrie dhe komandantë pa moral dhe skrupuj, ne duhet të përgatitemi për dhunë të mëtejshme jokonvencionale. Sulmet ndaj shkollave dhe spitaleve ishin një pararojë e së keqes së regjimit të Putinit, dhe ndërtimi i digës është një tjetër lëvizje e tillë - shkruan Breton-Gordon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës