A mundet Ukraina dhe Moldavia të fillojnë negociatat për anëtarësim në BE në qershor?!

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Kryeministri i Moldavisë Dorin EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS

Disa vende anëtare të Bashkimit po kërkojnë që Ukraina dhe Moldavia të fillojnë negociatat për anëtarësim në BE në qershor dhe Hungaria ka kërcënuar se do të jetë kundër.

Bashkimi Evropian synon të fillojë negociatat formale të anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë në Samitin e Këshillit Evropian më 25 qershor, raportoi Politico, duke cituar diplomatë të paidentifikuar.

Drita jeshile zyrtare për fillimin e negociatave të anëtarësimit me BE-në do të ishte një nxitje e madhe për Ukrainën, e cila është në vitin e tretë të luftës - thekson "Politico".

BE-ja ra dakord në dhjetor për të hapur negociatat me Ukrainën dhe Moldavinë, por që të fillojnë negociatat, vendet anëtare duhet të nënshkruajnë një kornizë formale për procesin, të propozuar në mars nga Brukseli.

Në një takim në Bruksel, ministri francez i çështjeve të BE-së Jean-Noel Barot bëri thirrje për një "hapje efektive të negociatave" përpara se të përfundojë presidenca e rradhës e Belgjikës në fund të qershorit.

Ndërsa zëdhënësi i qeverisë hungareze, Zoltan Kovacs theksoi se “nuk mund të ketë përjashtim të bazuar në konsiderata politike apo ideologjike”.

“Ka shumë pak, nëse ka, progres. Përsëri, mund t'ju ritheksoj se anëtarësimi, miratimi duhet të jetë një proces i bazuar në merita. Asnjë përjashtim”, theksoi Kovac.

Një tjetër pengesë e mundshme mund të vijë nga formimi i një qeverie të re të krahut të djathtë në Holandë, e cila kundërshton çdo zgjerim të mëtejshëm të BE-së.

Ukraina aplikoi për anëtarësim në BE pas sulmit rus në shkurt 2022.

Ndërkohë, vendet anëtare të BE-së kanë miratuar zyrtarisht një plan për të përdorur fondet e ngrira të BE-së të bankës qendrore ruse për të investuar në mbrojtjen e Ukrainës, raportojnë mediat britanike, duke cituar qeverinë belge.

Ministrat e BE-së kanë rënë dakord "të përdorin të ardhurat e jashtëzakonshme nga fondet e ngrira ruse për të mbështetur mbrojtjen dhe rindërtimin e Ukrainës në kontekstin e agresionit rus", i shkroi X-it qeveria belge, e cila kryeson bisedimet midis vendeve të BE-së në Bruksel. Teksti ishte dashur të merrte vetëm miratimin zyrtar nga ministrat, pasi marrëveshja për këtë ishte përfunduar tashmë në fillim të muajit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës