“Një shpërthim i madh mund të ndodhë në mes të Evropës”: Lavrov thotë se situata në Kosovë është alarmante

Sergej Lavrov/ Foto Grigory Sysoev / Sputnik / Profimedia

“Situata në Kosovë është alarmante, një shpërthim i madh mund të ndodhë në qendër të Evropës”, ​​u tha gazetarëve në Kenia ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov.

- Ata kanë shkelur të gjitha parimet e Kartës së Helsinkit dhe dokumentet e tjera të OSBE-së. Situata është alarmante, por Perëndimi ka ndjekur rrugën e nënshtrimit total të kujtdo që shpreh mendimin e tij në çfarëdo mënyre, theksoi Lavrov, transmeton RTS.

Një numër i madh i pjesëtarëve të KFOR-it me pajisje për të prishur demonstratat janë vendosur që nga mëngjesi i sotëm pranë ndërtesave komunale në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, në veri të Kosovës, ku janë mbledhur banorë të nacionalitetit serb. Sipas KFOR-it, serbët i kanë sulmuar ushtarët në mënyrë të paprovokuar, të cilët u janë përgjigjur sulmeve me plumba gome dhe granata trullosëse. 25 pjesëtarë të KFOR-it janë lënduar.

Në anën tjetër, mediat serbe nga Kosova kanë raportuar për të paktën 50 qytetarë të lënduar, njëri prej të cilëve po lufton për jetën dhe se disa prej tyre nuk janë goditur nga plumbat e gomës, por kanë pasur plagë nga municionet e gjalla, gjegjësisht nga armët e zjarrit.

Komuniteti ndërkombëtar, SHBA-ja dhe BE-ja kanë urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të dhunës dhe qetësimin e tensioneve në Kosovë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës