Moto GP: Pozicioni i parë pole për Marc Marquez në tre vjet

Marc Marquez/foto: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Piloti i Repsol Honda, Marc Marquez, ka marrë pozicionin pole përpara Çmimit të Madh të Japonisë në Circuit Motegi.

Ky është pozicioni i parë pole për motoçiklistin spanjoll pas një pauze prej tre vitesh. Për herë të fundit ka nisur nga pozicioni i parë pikërisht te Motegi.

Marquez arriti në pole position me kohën 1:55.214 minuta, i ndjekur nga Joan Zarco me një hendek prej 208 të mijta të sekondës dhe Brad Binder që ishte 323 të mijtë e sekondës prapa.

Maverick Viñales, Jorge Martin, Ales Espargaro, Jack Miller, Miguel Oliveira, Fabio Quartararo dhe Luca Marini gjithashtu u renditën në mesin e 10 më të mirëve në kualifikime.

Në klasën Moto 2, pole position shkoi për spanjollin Aaron Canet, ndërsa në klasën më të dobët Moto 3, Tatsuki Suzuki ishte më i shpejti.

Video e ditës