Moto GP: Banjaya më e shpejta në Silverstone

Francesco Bagnaia dominoi në Silverstone/foto: EPA-EFE/Vincent Jannink

Piloti i Ducati, Francesco Bagnaia festoi në garën e Çmimit të Madh të Britanisë në qarkun legjendar Silverstone.

Kjo ishte fitorja e katërt për Bagnaia në shtatë garat e fundit dhe triumfi erdhi pas një beteje të madhe me Maverick Viñales. Por spanjolli, i cili udhëton për Aprilia, gaboi në xhiron e fundit dhe përfundimisht u desh të kënaqej me vendin e dytë, ndërsa vendi i fundit në podium shkoi për Jack Miller të Ducatit.

Francezi Joan Zarco, i cili e nisi garën nga pole position, ishte në epërsi deri në xhiron e pestë kur u rrëzua. Më pas epërsia u mor nga Alex Rins i cili u parakalua nga Banjaya.

Enea Bastianini, Jorge Martin, Miguel Oliveira, Alex Rins, Fabio Quartararo, Ales Espargaro dhe Marco Beceki zuri vendin e katërt deri në të dhjetën.

Lider në renditjen e përgjithshme është kampioni aktual Fabio Quartararo me 180 pikë, Ales Espargaro është i dyti me 158 dhe Bagnaia në vendin e tretë me 131 pikë të fituara.

Video e ditës