Moska për anulimin e negociatave bërthamore me SHBA: Nuk kishim zgjidhje tjetër

Duma e Shtetit Rus
Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Moska njoftoi sot se nuk kishte "zgjidhje" përveç anulimit të negociatave me Shtetet e Bashkuara për traktatin "New Start" për kontrollin e armëve bërthamore, njoftuan agjencitë shtetërore ruse të lajmeve.

Zëvendësministri i Jashtëm Sergei Ryabkov tha se Uashingtoni dëshironte të diskutonte rifillimin e inspektimeve ndërsa Moska kishte prioritete të tjera.

Siç bëjnë të ditur agjencitë, situata në Ukrainë ka ndikuar edhe në vendimin e minutës së fundit të Rusisë për të anuluar mbledhjen e komisionit dypalësh që duhej të fillonte sot në Kajro.

“Në thelb, situata ishte e tillë që nuk kishim zgjidhje tjetër. Vendimi është marrë në nivel politik”, tha Ryabkov.

“Amerikanët u fokusuan ekskluzivisht në temën e rinovimit të inspektimeve, ndërsa zgjidhja e çështjeve të tjera ishte dhe mbetet prioritet për ne. Ne e kemi shpjeguar disa herë qëndrimin tonë, por nuk kemi parë as dëshirën më të vogël nga pala amerikane për të ecur në këtë drejtim”, ka shtuar ai.

Ryabkov tha gjithashtu se marrëveshja e "Fillimit të Ri" mbetet në fuqi, pavarësisht mungesës së inspektimeve të ndërsjella dhe vendimit të Rusisë për të hequr dorë nga bisedimet në minutën e fundit.

Ai theksoi se Moska dëshiron të diskutojë çështjen më të gjerë të "stabilitetit strategjik" që përfshin shumë çështje që lidhen me armët bërthamore midis dy vendeve.

Traktati "New Start" hyri në fuqi në 2011 dhe kufizon numrin e kokave bërthamore që të dy vendet mund të vendosin. Rusia dhe Shtetet e Bashkuara do të diskutonin në Kajro rifillimin e inspektimeve që u pezulluan në mars 2020 për shkak të pandemisë "Covid-19".

Video e ditës