Moska konsideron shkëmbimin e trupave ukrainase të kapur për mikun e Putinit, Medvedchuk

Foto: Twitter - Viktor Medvedchuk

Rusia do të studiojë mundësinë e shkëmbimit të trupave të kapur të Batalionit Azov ukrainas Viktor Medvedchuk, një mik i Vladimir Putin, tha deputeti dhe negociatori rus Leonid Slutsky. "Ne do ta studiojmë këtë çështje," tha Slutsky, një anëtar i delegacionit rus në bisedimet e fundit me Kievin, kur u pyet për mundësinë e një shkëmbimi të tillë, raportoi RIA Novosti.

Në një deklaratë të lëshuar në qytetin separatist Donetsk në Ukrainën juglindore, ai shtoi se "ata që janë përgjegjës" do të diskutojnë mundësinë në Moskë.

Viktor Medvedchuk (67) është një politikan dhe biznesmen i pasur ukrainas i njohur si person i afërt me presidentin rus. Në mes të prillit, Medvedchuk u kap në Ukrainë sepse ai kishte qenë në arrati që nga fillimi i ofensivës së Kremlinit në fund të shkurtit.

Medvedchuk ka qenë në arrest shtëpiak që nga maji 2021 me akuzat për "tradhti të lartë" dhe "përpjekje për të plaçkitur burimet natyrore të Krimesë", një gadishull ukrainas i aneksuar nga Rusia në 2014.

Ushtria ruse tha të premten këtë mbrojtësit e fundit ukrainas iu dorëzua Mariupolit me rëndësi strategjike pas disa javësh rezistencë nga fabrika e madhe e çelikut Azovstal.

Midis tyre janë anëtarë të Batalionit Azov, një njësi që Kremlini e konsideron "neo-naziste" dhe Kievi dëshiron të rimarrë në këmbim të të burgosurve rusë.

Më 26 maj, Gjykata e Lartë ruse do të shqyrtojë një kërkesë për ta shpallur batalionin një "organizatë terroriste", gjë që mund të vështirësojë shkëmbimin e të burgosurve. Udhëheqësi i separatistëve në Donetsk, Denis Pushilin, tha të shtunën se ushtarët ukrainas që mbrojtën fabrikën Azovstal dhe që u dorëzuan duhet të gjykohen.

"Unë mendoj se gjykata është e pashmangshme: drejtësia duhet të mbizotërojë," i tha Pushilin RIA Novosti në një konferencë shtypi ku foli edhe Leonid Slutsky.

Video e ditës