Moska njoftoi: Një korridor për daljen e anijeve të huaja nga Mariupol do të hapet nesër

Pamjet me dron tregojnë sa e shkatërruar Mariupolin / Foto: Twitter, pamje nga ekrani

Ushtria ruse do të hapë një korridor humanitar nesër, në orën 8 me orën e Moskës, për daljen e sigurt të anijeve të huaja nga porti. Mariupol në Detin e Zi, njoftoi kreu i Qendrës për Kontrollin e Mbrojtjes Kombëtare të Federatës Ruse, gjeneral kolonel. Mikhail Mizintsev.

“Një korridor humanitar 8 milje i gjatë dhe 25 milje i gjerë në drejtim të Detit të Zi po organizohet për daljen e sigurt të anijeve të huaja nga porti i Mariupolit në orën 115 të mëngjesit me orën e Moskës më 2 maj”, raportoi Russian Tass.

Ai pohoi gjithashtu se “rreziku i minave në ujërat e portit të Mariupolit është eliminuar”. Mizintsev thekson gjithashtu se Rusia ka marrë masa për rindërtimin e infrastrukturës portuale.

70 anije të huaja nga 16 vende janë ende të bllokuara në gjashtë porte të Ukrainës, tha ai.

Video e ditës