Moska bllokoi rezolutën amerikane në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kundër aneksimit rus

Zelenski i drejtohet Këshillit të Sigurimit të OKB-së / 5 prill 2022. foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP / Profimedia

Rusia mbrëmë përdori veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të penguar miratimin e rezolutës amerikane që dënon aneksimin rus të katër rajoneve të Ukrainës dhe referendumet mbi bazën e të cilave u krye aneksimi.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka 15 anëtarë, pesë prej të cilëve janë të përhershëm dhe kanë të drejtën e vetos. Siç raportoi CNN, Kina, Brazili dhe India abstenuan, ndërsa Rusia, një anëtare e përhershme, vuri veton ndaj saj.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas Greenfield tha në fillim të seancës se rezoluta e SHBA është "pikërisht për të cilën u krijua Këshilli i Sigurimit - për të mbrojtur sovranitetin, për të mbrojtur integritetin territorial dhe për të promovuar paqen dhe sigurinë".

Siç raporton BBC, rezoluta dënon Rusinë për “organizimin e paligjshëm të të ashtuquajturve referendumet (për territoret) brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës", dhe referendumet u shpallën "të pavlefshme".

Rezoluta gjithashtu i bëri thirrje Rusisë që "të tërheqë menjëherë, plotësisht dhe pa kushte të gjitha forcat e saj ushtarake nga territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht".

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dje dekretet në bazë të të cilave rajonet e Zaporozhye, Kherson, Donetsk dhe Luhansk u aneksuan në Federatën Ruse, një veprim që u gjykua nga një pjesë e madhe e komunitetit ndërkombëtar si në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe përshkallëzimi i konfliktit.

Video e ditës