Moska e ka paralajmëruar Uashingtonin se nuk do të fitojë garën e armëve

Sergei Ryabkov
Sergei Ryabkov / EPA-EFE / THOMAS PETER / PISHINË

Nëse Shtetet e Bashkuara presin të fitojnë garën e ardhshme të armëve, atëherë Uashingtoni e ka gabim, tha një diplomat i lartë rus në komentet e lëshuara të mërkurën, duke shtuar se një konflikt ushtarak midis Moskës dhe NATO-s nuk mund të përjashtohet. Reuters.

Sergei Ryabkov, zëvendësministri i jashtëm i Rusisë i ngarkuar për marrëdhëniet me SHBA-në, mospërhapjen dhe kontrollin e armëve, i tha gazetës Izvestia se rrethanat aktuale nuk ishin "të përshtatshme" për bisedimet e armëve me Uashingtonin.

"Nëse Shtetet e Bashkuara presin të fitojnë garën e ardhshme të armatimeve, duke përsëritur deri diku përvojën e presidencës së Ronald Reganit ... atëherë amerikanët e kanë gabim," citoi Izvestia të thoshte Ryabkov.

Lidhjet e Rusisë me shumë vende perëndimore janë përkeqësuar që nga pushtimi i saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022, me Moskën që tani thotë se po lufton atë që e quan "Perëndimi kolektiv" në Ukrainë.

Presidenti rus Vladimir Putin i tha Perëndimit se ai "nuk po bënte bllof" kur tha se do të përdorte armë bërthamore nëse integriteti territorial i Rusisë kërcënohej, dhe hodhi poshtë mundësinë që Rusia të vazhdonte testimet bërthamore.

Ryabkov përsëriti qëndrimin e Rusisë se Moska nuk po kërcënon një konflikt ushtarak me NATO-n, por tha se një përshkallëzim i mundshëm varet nga veprimi i aleancës.

"Koha është plotësisht në anën e NATO-s," tha ai.

Marrëdhëniet e Moskës me Uashingtonin ishin aq të këqija sa që një "shkëputje" ishte e mundur, por Rusia "nuk do ta iniciojë kurrë një hap të tillë", shtoi ai.

"Situata nuk është e favorshme për shkëmbimin e sinjaleve (për kontrollin e armëve), madje edhe për çështje të tilla kyçe," tha Ryabkov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës