Zona kohore e Moskës në territoret e okupuara të Ukrainës

Foto: EPA-EFE / STR

Kremlini njoftoi sot se do të fillojë vendosjen e zonës kohore të Moskës në pjesë të Ukrainës që janë aneksuar ilegalisht dhe kontrollohen pjesërisht nga forcat ruse.

Ministria ruse e Industrisë dhe Tregtisë njoftoi lajmin në kanalin e saj Telegram, duke thënë se katër rajonet e Ukrainës të aneksuara nga Rusia - Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia - "do të kalojnë në kohën e Moskës".

Katër rajone të Ukrainës u aneksuan ilegalisht nga presidenti rus Vladimir Putin në vjeshtën e vitit 2022, pas zbatimit të atyre që shumica e komunitetit ndërkombëtar i cilëson si referendume “të rreme”. Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë rajon dhe qeveritë perëndimore e kanë konsideruar këtë veprim të paligjshëm.

"Sinkronizimi gradual i legjislacionit rus është duke u zhvilluar pasi katër subjekte të reja u pranuan në vend," tha ministria ruse. "Në të ardhmen e afërt, DPR (e vetëshpallur Republika Popullore e Donetskut), LPR (e vetëshpallur Republika Popullore e Luhansk), Zaporozhye dhe rajoni Kherson do të jenë pjesë e një zone tjetër kohore, në të cilën funksionon ora e Moskës.

Zona kohore në Moskë është një orë përpara orës standarde të Evropës Lindore, e cila është në fuqi në të gjithë Ukrainën.

Ministria shtoi se ata kanë dorëzuar një projektligj për këtë çështje në Dumën e Shtetit Rus dhe ai ende nuk është nënshkruar.

Rusia e bëri këtë tashmë në Krime, kur Putini aneksoi gadishullin në 2014. Në mars 2014, zona kohore e Krimesë u përafrua zyrtarisht me atë të Moskës, duke e vendosur të gjithë gadishullin një orë përpara Ukrainës.

Lëvizja vjen disa javë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se procesi i integrimit të territorit ishte në "ekzullim të plotë". -

"Sigurimi i sigurisë së civilëve që jetojnë atje është qëllimi kryesor i operacionit," tha Peskov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës