Edhe sot, moskovitët i bëjnë nderimet e tyre Navalny-t në një rresht të gjatë para varrit

Politikani rus Alexei Navalny / EPA foto

Varri i Alexei Navalny në Moskë ishte ende sot i mbuluar me lule dhe bashkatdhetarët e tij ende vijnë për të bërë nderimet e tyre.

Rreshti në varrezat e Borisovo në pjesën juglindore të kryeqytetit rus është disa qindra metra i gjatë. Të vetëm ose në grupe të vogla, rusët vizitojnë varrin ku u varros Navalny të premten, i cili është i shpërndarë me kurora dhe lule.
Mediat franceze raportojnë se krahasuar me dy ditët e fundit, në varreza ka më pak prezencë të policisë.

Përveç "trishtimit", "dhimbjes" apo "zemërisë", shumë moskovitë mbërrijnë në varr për të "shfaqur dashuri dhe dashuri" ndaj ish-kundërshtarit të vendosur të Putinit, i cili vdiq dy javë më parë në koloninë penale të Ujkut Polar në Karpo. , rreth 1900 kilometra në verilindje të Moskës, ku kreu një dënim me 19 vjet burg për "ekstremizëm".

Nderimi për kritikun e Putinit vjen vetëm dy javë para zgjedhjeve presidenciale (15-17 mars), të cilat pritet të fitojë Vladimir Putin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës