Rast rrëqethës në Gjermani: Vajza gjeti një person tjetër që i ngjante asaj dhe e vrau për të falsifikuar vdekjen e saj

Foto: Paul Zinken / AFP / Profimedia

Prindërit e furishëm nga Gjermania po kërkonin vajzën e tyre të zhdukur 23-vjeçare kur hasën në një zbulim të tmerrshëm – makinën e saj të parkuar me një grua të vdekur në sediljen e pasme. Prindërit thirrën policinë dhe panë sesi trupi i vajzës së tyre u hoq nga makina.

Por nuk ishte aspak vajza e tyre, por një vajzë tjetër, e cila i ngjante shumë, thotë:Washington Post".

Vajza tani akuzohet për vrasjen e doppelgänger-it të saj, të cilin e kishte kërkuar më parë në internet, për të falsifikuar vdekjen e saj, thanë autoritetet.

Vajza me origjinë nga Iraku jetonte në Ingolstadt, në jug të Gjermanisë, quhet Shahraban K. dhe rasti tronditi opinionin. Prindërit e saj udhëtuan nga Mynihu në Ingolstadt për ta gjetur pasi ajo nuk u përgjigjej telefonatave të tyre – dhe gjetën makinën dhe trupin e saj më 16 gusht. Policia nisi një hetim dhe lëshoi ​​një raport fillestar për vrasje, duke thënë se gruaja dukej të ishte "viktimë e një krimi të dhunshëm". Por dyshimet u ngritën shpejt për identitetin e saj, pasi mostrat e ADN-së dhe gjurmët e gishtërinjve nga viktima nuk përputheshin me ato të Shahrabanit. Policia dëgjoi gjithashtu "thashetheme" se vajza e zhdukur u pa më vonë duke drejtuar një makinë në zonë, tha një zëdhënës i policisë. Andreas Aikele.

Një ditë pas gjetjes së veturës dhe viktimës, policia gjatë hetimeve ka konstatuar “rrethana krejtësisht të reja” dhe ka arrestuar vajzën, e cila ishte me një 23-vjeçar kosovar, nën dyshimin për vrasje. Viktima është përmendur në mediat gjermane si blogerja algjeriane Kadia O., gjithashtu 23 vjeçe, e cila hetuesit thonë se dukej "çuditërisht e ngjashme" me Shahraban K.

Autoritetet tani besojnë se të dyshuarit krijuan një plan për të gjetur një vajzë që mund të kalonte si Shahraban, e cila, sipas policisë dhe prokurorëve, "donte të fshihej për shkak të një mosmarrëveshjeje familjare" dhe për këtë arsye vendosi të falsifikonte vdekjen e saj.

E dyshuara ka “biseduar me disa vajza të reja” të cilat në internet i ngjanin asaj dhe së bashku me kosovarin kanë tentuar t'i joshin në takim me premtime të rreme.

Më 16 gusht, dy të dyshuarit udhëtuan në zonën e Heilbronn, në shtetin fqinj të Baden-Württemberg, për të marrë viktimën nga shtëpia e saj, tha policia. Ata më pas e çuan atë në një zonë të pyllëzuar dhe e goditën disa herë me thikë, përpara se të ktheheshin në Ingolstadt, ku e lanë trupin e saj në pjesën e pasme të automjetit.

Dy të dyshuarit, tashmë 24 vjeç, ndodhen në paraburgim që nga gushti dhe tani përballen me akuzën e vrasjes së shkallës së parë, e cila dënohet me burgim të përjetshëm. Hetimi është në vazhdim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës