Autorët e krimeve të tmerrshme në Buçë duhet të mbajnë përgjegjësi, tha Osmani

Foto: Facebook/Bujar Osmani

Me rastin e përvjetorit të çlirimit të qytetit ukrainas të Buçës, në të cilin ushtria ruse akuzohet për një masakër të tmerrshme të popullatës civile, kryetari i OSBE-së, shefi i diplomacisë maqedonase. Bujar Osmani Ai përmes videolidhjes iu drejtua samitit të Buchanan që u mbajt sot në Kiev.

Samiti u mblodh për të kujtuar krimet e kryera në Ukrainë, dhe në veçanti masakrën në rrethin Bucha të Kievit, kur më shumë se 460 njerëz u vranë nga forcat ushtarake ruse.

Në fjalimin e tij, në cilësinë e kryesuesit të OSBE-së, Osmani i bëri thirrje Federatës Ruse për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë dhe tërheqjen e pakushtëzuar të forcave të saj ushtarake dhe kujtoi se emrat Bucha, Irpin dhe Mariupol janë një kujtesë e qartë se paqja dhe dinjiteti njerëzor nuk është i yni, gjithmonë i garantuar.

Ndërsa komuniteti ndërkombëtar kërkon drejtësi, ai bëri thirrje që viktimat e këtyre krimeve të mos harrohen, duke theksuar se shkatërrimi masiv në të gjithë Ukrainën vazhdon ende, dhe kjo do të thotë një shpërfillje e plotë e vlerës së jetës njerëzore.

“Përgjegjësia duhet të mbizotërojë”. Nuk mund të ketë mosndëshkim për krimet e luftës, komuniteti ndërkombëtar nuk mund të qëndrojë i heshtur dhe të lejojë që autorët të mbeten të pandëshkuar. Prandaj, duhet të ndërmerren veprime vendimtare. “Duhet të zgjidhet shkelja e së drejtës ndërkombëtare humanitare”, ka theksuar Osmani.

Osmani iu referua edhe Mekanizmit të Moskës të OSBE-së si raporti i parë ndërkombëtar që jep indikacione të qarta për krimet e kryera në Bucha dhe vende të tjera në Ukrainë, duke kujtuar se ka raporte të shumta nga organizata të tjera ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara. Në cilësinë e kryetarit të OSBE-së, ai kujtoi gjithashtu se agresioni ushtarak i Federatës Ruse kundër Ukrainës është një shkelje e dukshme e ligjit ndërkombëtar, parimeve të Kartës së OKB-së dhe parimeve të OSBE-së.

"Lufta ruse kundër Ukrainës po shkatërron themelet e OSBE-së, e cila bie ndesh me parimet për të cilat kemi rënë dakord dhe i respektojmë me vendosmëri." Vizioni i OSBE-së si qendër e sigurisë bashkëpunuese ndërkontinentale po vihet në provë. Presidenca e Maqedonisë së Veriut do të bëjë gjithçka për të mbrojtur parimet dhe angazhimet e OSBE-së. “Duhet të vazhdojmë mbështetjen tonë dhe ta ndihmojmë Ukrainën të rindërtojë vendin pas përfundimit të luftës”, tha Osmani.

Samiti i Buchanit synoi edhe miratimin e dokumentit përfundimtar, Deklaratës së Buchanit për Përgjegjësi për Krimet e kryera në Territorin e Ukrainës, për të cilën ministri Osmani në cilësinë e tij kombëtare tha:

“Në kapacitetin tim kombëtar, dëshiroj të theksoj se Maqedonia e Veriut qëndron në solidaritet me popullin e Ukrainës në këto kohë më të vështira. Ne mbështesim sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. “Autorët e krimeve të tmerrshme në Bucha dhe vende të tjera në Ukrainë duhet të dalin para drejtësisë”, tha Osmani.

Fjala vjen, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, si dhe ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, folën në samitin e Buchanit, i cili, ndër të tjera, synoi të rrisë mbështetjen ndërkombëtare për krijimin e një Gjykate Speciale. për krimet e agresionit të kryera kundër Ukrainës, të cilat duhet të mbyllin hendekun në juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës