Djali që gërmon për patate gjen statujën e lashtë egjiptiane: Arkeologët më në fund zbulojnë se si përfundoi në Skoci

Foto: Muzetë Kombëtarë të Skocisë

Më shumë se shtatëdhjetë vjet më parë, një djalë që u detyrua të gërmonte patate në një oborr shkolle në Skoci si ndëshkim për sjelljen e keqe në klasë, gjeti një statujë të lashtë egjiptiane në tokë, dhe shkencëtarët vetëm tani kanë zbuluar se si përfundoi aq larg nga Kajro. "Shkenca e Jetës".

Midis 1952 dhe 1984, disa statuja antike u gjetën në oborrin e "Melville House", një ndërtesë publike në County Fife që shërbeu si kazermë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe më vonë u bë një shkollë me konvikt.

Studentët dhe mësuesit e tyre ia dorëzuan secilën prej gjetjeve ekspertëve të muzeut, të cilët përcaktuan se ishin artefakte egjiptiane, por asnjëri prej tyre nuk e dinte se si përfunduan atje.

Shifrat thuhet se i përkisnin ish-pronarit të Melville House. Alexander Leslie Melville, i njohur gjithashtu si Lord Balgony, i cili udhëtoi në Egjipt në 1856 dhe vdiq një vit më vonë në Britaninë e Madhe.

Balgoni solli suvenire të shumta nga udhëtimet e tij në një kohë kur shumë prej tyre Egjipti u shiste ilegalisht të huajve objekte të lashta.

Pas vdekjes së tij, anëtarët e familjes i zhvendosën figurat në një ndërtesë në oborr dhe i harruan dhe u shkatërrua disa vite më vonë.

Dekada më vonë, u gjetën 18 objekte antike dhe Elizabeth Goring, ish-kuratore e Muzeut Mbretëror të Skocisë në Edinburg (tani Muzeu Kombëtar i Skocisë), thotë se gërmimi dhe hulumtimi i këtyre artefakteve ishte projekti më i jashtëzakonshëm i karrierës së saj.

“Është një koleksion magjepsës, aq më tepër për shkak të misterit që rrethon origjinën e tij”, thotë Margaret Maitland, shefe kuratore e koleksionit të Mesdheut të Lashtë në Muzeun Kombëtar të Skocisë, ku mbahen objektet.

Maitland thotë se zbulimi i këtyre Artefaktet egjiptiane të varrosura në Skoci për më shumë se 100 vjet japin dëshmi të nivelit të tregtisë së antikiteteve në shekullin e 19-të.

Ndryshe, këto janë të vetmet objekte të lashta egjiptiane të zbuluara në Skoci. Në Platformën X, tashmë janë shfaqur njerëz që thonë se të gjitha artefaktet e lashta egjiptiane të sjella në Evropë në rrethana misterioze janë vjedhur ose rrëmbyer në të vërtetë dhe se është e nevojshme t'i kthehen ato në Egjipt.

Ju mund të shihni fotot e objekteve të tjera egjiptiane KETU

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË