Kriminelët modernë: Ata rregulluan ndeshjet dhe fituan para me ndihmën e satelitit

Foto: EPA/HO me mirësjellje nga JAXA

Policia spanjolle, me ndihmën e Europolit dhe Interpolit, ka ekspozuar një grup kriminal që shpiku një mënyrë të re mashtrimi përmes basteve online për rezultate të ndryshme sportive, raporton “Vechernji list”.

Gjithçka filloi në vitin 2020 kur u zbuluan rezultate të dyshimta në turnetë ndërkombëtare të pingpongut. Nga hetimet u konstatua se në grupin kriminal spanjoll kishte edhe anëtarë nga Bullgaria dhe Rumania.

Është përcaktuar mënyra e tyre e “operimit”. Ata fiksuan rezultate në gara të ndryshme jashtë Spanjës duke përdorur teknologjinë, pra satelitët. Dyshohet se satelitët janë përdorur për regjistrimin e ndeshjeve live dhe prioriteti i tyre ishte ta bënin këtë përpara se rezultatet të arrinin te basteshkruesit.

Përveç kësaj, ata përdorën metoda të tjera më pak të sofistikuara që i lejonin ata të zbulonin rezultatet përpara se informacioni të arrinte te libraritë. Me fjalë të tjera, ata ishin të sigurt se ata i dinin rezultatet paraprakisht.

Natyrisht, fokusi i tyre ishte vetëm në sportet më të vogla nga vende të ndryshme, sepse nuk do të ishte e mundur në një skenë më të madhe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës