MPJ u ndez me ngjyrat e Gjermanisë me rastin e vizitës së nesërme në Berbock

Foto: MPJ

Me rastin e vizitës së nesërme të Ministres së Punëve të Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë, Analena Berbok, në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme sonte është ndriçuar me ngjyrat e flamurit gjerman.

Gjermania vazhdon të jetë një nga promotorët më të fortë të integrimit evropian të rajonit, shkruhet në postimin në faqen zyrtare në Facebook të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Siç njofton ministria, Baerbok nesër me ftesë të kolegut të saj, shefit të diplomacisë Bujar Osmani do të bëjë një vizitë zyrtare në Maqedoni, gjatë së cilës do të ketë takime edhe me presidentin Stevo Pendarovski, kryeparlamentarin Talat Xhaferi, kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështjet evropiane, Bojan Mariçiq.

Shefi i diplomacisë gjermane do të zhvillojë takime me Komisionin parlamentar të Politikës së Jashtme, si dhe me përfaqësues të partive opozitare.

Sipas agjendës nga Ministria e Punëve të Jashtme, pas mbërritjes Baerbok dhe Osmani do të zhvillojnë një takim kokë më kokë, më pas do të ketë takim të dy delegacioneve dhe të dy ministrat do të mbajnë një konferencë të përbashkët për media.

Në fokus të bisedimeve mes dy ministrave, siç është paralajmëruar nga të dyja palët, do të jetë procesi i anëtarësimit të vendit në BE dhe veçanërisht

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës