Ministria e Punëve të Jashtme nuk do të dërgojë notë proteste për klubin e prishur maqedonas në Bllagoevgrad, Osmani thotë: Mjaft me “debat ping-pong”

Dritarja me gurë e qendrës kulturore maqedonase "Nikola Vaptsarov" në Blagoevgrad / Foto: BNT

“Është koha për t'i dhënë fund diskutimit të ping-pongut me Bullgarinë”, u përgjigj sot shefi i diplomacisë. Bujar Osmani në pyetjen e gazetarit nëse MPJ-ja do të dërgojë notë proteste pas rrënimit të klubit maqedonas të sapohapur në Blagoevgrad “Nikola Vaptsarov”.

Osmani ka sqaruar se vendi “i ka shprehur të gjitha qëndrimet e tij lidhur me zhvillimet në dy vendet, qëndrimet e tyre i ka marrë edhe nga R. Bullgaria, por është koha për t'i dhënë fund debatit të ping-pongut dhe përfshirjes në fushatën zgjedhore bullgare."

“Le ta lëmë diplomacinë të bëjë punën e saj”. Le t'i përjashtojmë qytetarët nga këto kriza të panevojshme dhe artificiale që krijohen në kurriz të dinamikës së brendshme në njërin apo tjetrin vend. Pra, kërkoj mirëkuptim, të rikthehet agjenda pozitive dhe paqja mes qytetarëve të dy vendeve dhe të diskutohet për të ardhmen”, tha Osmani.

Toj vlerëson se nëse kjo dinamikë komunikimi vazhdon, Maqedonia e Veriut vetëm do të tërhiqet në vorbullën e shoqërisë së paqëndrueshme politike dhe të gjithë ciklit zgjedhor në Bullgari.

Në këtë drejtim, ministri i diplomacisë maqedonase Osmani tha se Maqedonia e Veriut nuk duhet t'i nënshtrohet asnjë provokimi dhe sfide, veçanërisht jo në një periudhë kaq vendimtare për vendin tonë që është në proces të hapjes së negociatave me BE-në.

“Ne nuk duhet të dorëzohemi para provokimeve dhe sfidave të tilla. Kemi skrining që është në vazhdim, kemi reforma që duhet t'i realizojmë dhe t'i lëmë qytetarët t'i izolojnë dhe t'i kursejnë nga këto trazira”, theksoi Osmani.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës