Ministria e Punëve të Jashtme do të dërgojë mesazh kujdesi për qytetarët e Maqedonisë në Izrael

Ministria e Punëve të Jashtme - objekti / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Nuk ka raportime të reja nga qytetarët tanë që ndodhen në Izrael dhe në rajonin e Lindjes së Mesme për evakuim të mundshëm, tha sot shefi i ambasadës, Bujar Osmani, dhe bëri të ditur se sot MPJ-ja do t'i dërgojë edhe mesazh kujdesi. qytetarët tanë atje.

- Për momentin nuk kemi kërkesa të reja. Ne jemi duke monitoruar vazhdimisht situatën. Sot në mëngjes pata një tjetër bisedë me ambasadorin tonë në Izrael. Kishte disa raporte se Izraeli kishte sulmuar Iranin gjatë natës, por ato ende nuk janë konfirmuar dhe për këtë arsye nuk ju kam informuar për atë çështje, por këto janë informacionet nga biseda e mëngjesit që kam pasur me ambasadorin tonë Nuk kemi asnjë kërkesë as përmes telefonit SOS dhe as përmes Ambasadës sonë për evakuim, tha Osmani në pyetjen e një gazetari pas deklaratës në Odën Ekonomike të Maqedonisë së Veriut, ku ishte pjesë e aktiviteteve zgjedhore si kandidat për president.

Vetëm një shtetas maqedonas është paraqitur në ambasadën në Izrael dhe ka kërkuar që të evakuohet

Ai theksoi se sot SHBA-ja u ka rekomanduar qytetarëve të saj që të mos largohen nga Tel Avivi dhe qendrat kryesore të Izraelit për shkak të sulmeve të mundshme. Ai bëri të ditur se sot MPJ-ja jonë do të dërgojë mesazh kujdesi për qytetarët tanë atje.

“Gjatë ditës do t'i informojmë edhe qytetarët tanë, ndonëse jemi vazhdimisht në komunikim me ata që janë atje, thotë Osmani.

Ambasada e SHBA-së në Izrael u tha sot punonjësve të saj dhe familjeve të tyre që të kufizojnë lëvizjet e tyre pas raportimeve se Izraeli kishte nisur një sulm hakmarrës ndaj objektivave në Iran.

Pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit të shtunën, në Ministrinë e Punëve të Jashtme u krijua Shtabi i Krizave, detyra kryesore e të cilit është organizimi i evakuimit të qytetarëve maqedonas nga Izraeli dhe Lindja e Mesme më gjerë, nëse është e nevojshme. Ministria e Punëve të Jashtme në fillim të javës njoftoi se vetëm një shtetas i Maqedonisë ka kërkuar evakuim nga Izraeli pas thirrjes drejtuar qytetarëve tanë që aktualisht ndodhen në atë vend dhe më gjerë në rajonin e Lindjes së Mesme.

Vlerësohet se në Izrael ndodhen rreth 50 shtetas maqedonas. Shtabi i krizës nuk ka një numër të caktuar të qytetarëve të Maqedonisë që ndodhen në vendet përreth dhe mënyra e vetme për ta marrë atë është regjistrimi i tyre në ambasadat tona. Në fillim të kësaj jave, Osmani rekomandoi qytetarët tanë që ndodhen në atë rajon që të paraqiten në Ambasadë, të lënë numrat e telefonit, në mënyrë që të kontaktohen nëse situata përkeqësohet.

Përveç Ambasadës në Tel Aviv, në dispozicion të qytetarëve tanë janë edhe ambasadat në Kajro, Abu Dhabi dhe Katar. Të gjithë qytetarët që ndodhen në rajonin e treguar mund të kontaktojnë me ambasadën tonë në Tel Aviv në numrin e shërbimit 972 549 267 378 si dhe në telefonat SOS të MPJ-së 075 273 732 dhe 075 268 376 për t'u përgatitur për evakuim të mundshëm. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës