Shumë rrugë të ngushta në rrugën drejt qeverisë së gjerë

udhëheqja Kovaçevski Mickoski Foto MPB

Kërkesat e Mickoskit për vonesë të vlefshmërisë së amendamenteve kushtetuese janë joreale, më së shumti që mund të bëhet është oferta e Kovaçevskit - që vonesa të jetë deri në Konferencën e Dytë Ndërqeveritare. Bundestagu gjerman së shpejti do të miratojë një rezolutë të tillë për garancitë që Mickoski kërkon identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase, thonë nga LSDM.

Pritet kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski sonte да merrni autorizim nga organet më të larta partiake për të vazhduar bisedimet me liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, rreth ofertës së pakos. - ndryshimet kushtetuese, partia opozitare të bëhet pjesë e një qeverie të gjerë, e cila më pas do të organizonte zgjedhje të parakohshme parlamentare. Nuk pritet që në mbledhjet e Ekzekutivit dhe të Bordit Qendror të Socialdemokratëve të diskutohen detaje të strategjisë së ardhshme për të finalizuar me sukses i gjithë procesi, pra çështja është që organet më të larta të partisë të japin Kovaçevski një dorë të lirë për të shtyrë procesin.

Është e mundur edhe formimi i grupeve punuese apo ekipeve partiake për negociata me VMRO-DPMNE-në, informacion të cilin e ka përmendur edhe zëvendëskryeministri për integrime evropiane, Bojan Mariçiq, por sipas një zyrtari të lartë të LSDM-së, lidership i ri mes Kovaçevskit. dhe Mickoski fillimisht do të përcaktonte nëse propozimi i socialdemokratëve është i pranueshëm për VMRO-DPMNE.

Edhe pse LSDM zyrtarisht deklaron se VMRO-DPMNE de facto ka ndryshuar qëndrim dhe ka pranuar ndryshimet kushtetuese dhe pjesëmarrjen në një qeveri për një të ardhme evropiane në bazë të barazisë, ende jozyrtarisht., Një zyrtar i lartë i partisë thotë se nëse partia e Mickoskit pranon të votojë për amendamentet kushtetuese, do të ketë ende negociata për hyrjen e VMRO-DPMNE në një qeveri të gjerë, d.m.th cilat portofole do të merrte. Nëse do të fillojë puna, do të ndërtohen ende pozita për propozimin e Mickoskit që qeveria tranzitore të mos udhëhiqet nga një kryeministër shqiptar, por nga një kryeministër i zgjedhur nga shumica në Kuvend. Sipas një zyrtariтKërkesat e Mickoskit për vlefshmëri të vonuar të amendamenteve kushtetuese janë joreale dhe se më së shumti që mund të bëhet është oferta e Kovaçevskit. - shtyrja duhet të jetë deri në konferencën e dytë ndërqeveritare. Lidhur me garancitë e kërkuara nga Mickoski për identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase, LSDM thotë se Bundestagu gjerman së shpejti do ta votojë një rezolutë të tillë.

Jozyrtarisht, pritet që edhe përfaqësues ndërkombëtarë të shtyjnë menaxhimin e të gjithë procesit.

Kështu tha Mariçiq në një intervistë për MIA-n sonte do t'i përcaktojë atoBankomat hapat e ardhshëm me ide specifike për grupet e punës me opozitën.

'Kemi komunikime të vazhdueshme, por do t'i drejtohemi zyrtarisht opozitës për të hapur këtë dialog... PSot pasdite do të përcaktojmë këto hapa të radhës dhe do të veprojmë shpejt në një aksion intensiv në komunikim me opozitën për t'u ulur dhe për të mos humbur kohë, për të shfrytëzuar këtë moment pozitiv dhe energji pozitive që lindi nga mbledhja e kryesisë dhe u shkarkua nga qëndrimet e mëparshme. ". ai thote Mariçiq.

Ai thote është e rëndësishme që opozita doli nga ngërçi dhe në një farë mënyre e ndryshoi atë deri tanishënim qëndrim i prerë se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese me asnjë çmim.

“Është mirë që e panë, e kuptuan nevojën për konsensus dhe nga një pozicion, le të themi, në të cilin ne si shtet nuk do të bllokohemi dhe tani u mbetet ta tregojnë atë vullnet të mirë në veprim. “Ata kanë një dorë ndihme nga qeveria, kryeministri dha një ofertë konkrete në vend për sekuencën e hapave”, tha Mariçiq.

Sipas tij, opozita nuk e hodhi poshtë ajo ide dhe dha vetëm disa kushte shtesë и ja vlen te ulesh e te flasim.

Ndryshe nga qëndrimi i LSDM-së, e cila pret që opozita të deklarohet nëse propozimi i Kovaçevskit është i pranueshëm për vazhdimin e negociatave, VMRO-DPMNE po ashtu pret hapin e radhës që socialdemokratët aber të deklarohen nëse propozimi i tyre është i pranueshëm. për ta - që ndryshimet kushtetuese të zbatohen pasi Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së, e gjerë apo tranzitore. вlada pa një BDI që do të organizojë zgjedhje dhe garanci nga Еevropiane сpër identitetin maqedonas.

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së Naum Stoilkovski tha për pritjet nga mbledhjet e organeve të partisë LSDM që Kovaçevski të japë dorëheqje.

'Është e çuditshme që Kovaçevski sot mban takime për propozime që më parë i ka refuzuar, gjë që është dëshmi e gjykimit të tij të gabuar. Ai duhet të japë dorëheqjen për këtë dhe për të gjitha krizat në të cilat e ka zhytur Maqedoninë. Nervozizmi është në SDS sepse BDI po shkon në opozitë dhe disa nga të arsyetmit në atë parti e dinë se VMRO-DPMNE do të udhëheqë një luftë të pakompromis kundër krimit në të gjitha rangjet. Nëse nuk kanë gabuar, nuk duhet të jenë nervozë. Presim që Kovaçevski të përballet dorëheqje”, tha Stoilkovski.

Kryetari i VMRO-DPMNE Mickoski, në një intervistë për Sitel, tha se të udhëheqjes takimi me Kovaçevskin ofroi tre data për zgjedhjet e vjeshtëswa apo qeverisje të gjerë, si dhe një identitet të mbrojtur dhe integrim të shpejtë në Bashkimin Europian.

'I thashë propozimin tim për zgjedhjet që do të mbaheshin këtë vjeshtë, pasi tre data të mundshme i propozova 24 shtator, XNUMX tetor ose XNUMX tetor. Le të shkojmë në zgjedhje, kushdo që mposhtet të mbështesë fituesin në mbrojtje të interesave kombëtare. Pra, le të kërkojmë garanci për identitetin shekullor maqedonas, kulturën, traditën, veçantinë, zakonin dhe gjuhën nga Këshilli Evropian dhe mora përsipër ta vendos atë pikë në rendin e ditës përmes kryeministrave të vendeve anëtare. Dhe meqenëse të gjithë themi se askush nuk është kundër identitetit maqedonas, atëherë nuk ka arsye që ajo pikë të mos jetë në rend dite dhe të merret një dokument i tillë që do të jetë konfirmim i identitetit maqedonas, nga organi më i lartë evropian. që është Këshilli Evropian, ku përbëhet nga krerët e qeverive dhe shtetet e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian. Dhe nga ana tjetër, ne do të shohim qëllimet e vërteta të fqinjit tonë lindor, nëse identiteti është problem apo jo”, thotë ai. Mickoski.

Ai shtoi se është e rëndësishme që ndryshimet kushtetuese të zbatohen kur Maqedonia të bëhet anëtare e saj BE-ja përsëriti se VMRO-DPMNE nuk ka ndërmend të mbështesë asnjë amendament kushtetues që do të thotë pasiguri në procesin e negociatave.

Edhe pse Kovaçevski dhe Mickoski propozojnë një qeveri të gjerë në të cilën do të merrnin pjesë edhe partitë opozitare të shqiptarëve, as Besa dhe as Alternativa nuk janë deklaruar nëse do të jenë pjesë e një qeverie të tillë kalimtare.

“Aktualisht nuk mund të bëjmë një deklaratë për bisedimet në mbledhjen e kryesisë pa pjesëmarrjen e asnjë përfaqësuesi shqiptar. Për Lëvizjen Besa nuk ka rëndësi nëse do të marrë pjesë apo jo në qeverinë teknike, për ne është e rëndësishme që shprehja fyese “20 për qind” të hiqet nga Kushtetuta dhe të zëvendësohet me gjuhën shqipe. Nëse ka një ofertë të tillë, sigurisht që për këtë do të vendosin autoritetet partiake”, tha Besa.

Dhe Alternativa thotë se për momentin nuk ka një ofertë të tillë dhe se nuk mund të flasin hipotetikisht.

“Nëse ka, do të shohim se cili do të jetë formati dhe cili është agjenda”. Sigurisht që për të gjitha ofertat e tilla do të vendosin autoritetet partiake. Deri më tani askush nuk ka folur me ne”, thonë nga Alternativa.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës