FMN me një paketë financiare prej 15,6 miliardë dollarësh për Ukrainën

Foto Arkivi i Kupës së Botës

Fondi Monetar Ndërkombëtar njoftoi sot se është arritur një marrëveshje me Ukrainën për një paketë financiare katërvjeçare me vlerë rreth 15,6 miliardë dollarë. Marrëveshja, e cila ende nuk është ratifikuar nga Bordi i Drejtorëve të FMN-së, është rezultat i negociatave disamujore me autoritetet ukrainase.

FMN shprehu pritshmërinë e saj se kjo marrëveshje do të ndihmojë në inkurajimin e një numri të madh donatorësh dhe partnerësh ndërkombëtarë për të dhënë kredi për Ukrainën në kushte më të favorshme se ato të tregut.

"Në periudhën e ardhshme katërmujore, pritet një rikuperim gradual ekonomik nga dëmtimi i rëndë në objektet kritike të infrastrukturës, megjithëse mbeten pengesa, duke përfshirë rrezikun e përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit," tha zyrtari i FMN-së, Gavin Grey, sipas Tanjug.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës