FMN miratoi një paketë prej 15,6 miliardë dollarësh për Ukrainën

Foto Arkivi i Kupës së Botës

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka miratuar një paketë financiare katërvjeçare për Ukrainën në shumën prej 15,6 miliardë dollarësh, si pjesë e një pakete mbështetjeje ndërkombëtare prej 115 miliardë dollarësh në vitin e dytë të pushtimit rus, tha FMN.

Vendimi pritet të mobilizojë financime të mëdha koncesionare nga donatorët dhe partnerët ndërkombëtarë të Ukrainës për të ndihmuar në adresimin e problemit të bilancit të pagesave të Ukrainës, arritjen e qëndrueshmërisë së jashtme afatmesme dhe rivendosjen e qëndrueshmërisë së borxhit, thuhet në deklaratë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti vendimin e FMN-së në Twitter.

Është një ndihmë e madhe në luftën tonë kundër agresionit rus. Së bashku do të mbështesim ekonominë e Ukrainës. Po shkojmë drejt fitores, ka shkruar ai.

Paketa financiare prej 115 miliardë dollarësh përfshin një kredi nga FMN, 80 miliardë dollarë ndihmë dhe kredi nga vendet e tjera dhe falje borxhi deri në 20 miliardë dollarë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës