Gruaja e re britanike u vra jashtë një pijetoreje në Merseyside, dy të dyshuar të arrestuar

Vritet gruaja britanike/ Photo Free Press

Dy persona janë arrestuar pasi policia i lidhi me vrasjen katolike në prag të Krishtlindjeve të një gruaje 26-vjeçare në një pijetore Merseyside. Një 30-vjeçar është arrestuar si i dyshuar për vrasje dhe tentativë vrasjeje, ndërsa një 19-vjeçare është arrestuar si e dyshuar për komplot për vrasje. Aktualisht ata ndodhen në komisariat, ku detektivët po i marrin në pyetje.

Elle Edwards vdiq pasi u qëllua në kokë në pijetoren Lighthouse Inn në fshatin Wallasey pak para mesnatës në prag të Krishtlindjeve katolike. Hetuesit nuk besojnë se ajo ishte objektivi i sulmit. Detektivi Sue Coombs konfirmoi se janë bërë dy arrestime në lidhje me të shtënat Qielli.

“Familja e Elle është ende duke u përballur me humbjen e saj tragjike dhe oficerët tanë të ndërlidhjes familjare të trajnuar posaçërisht po i mbështesin ata. Ne nuk do të ndalemi derisa përgjegjësit të sillen para drejtësisë dhe unë do t'i bëj thirrje kujtdo që ka informacion të dalë përpara”, tha Coombs.

"Unë do t'u bëj thirrje njerëzve që ishin në Lighthouse Inn në momentin e incidentit ose këdo që ka pamjet e telefonit celular ose CCTV të asaj që ndodhi, të na kontaktojnë urgjentisht pasi mund të kenë informacione që janë jetike për hetimin tonë." Ne gjithashtu po u bëjmë thirrje shoferëve dhe banorëve të zonës që mund të kenë kapur diçka në kamerat ose CCTV të na kontaktojnë dhe çdo provë është vendimtare për hetimin”, shtoi ajo.

Nga sulmi mbeti i plagosur një 28-vjeçar, i cili ndodhet ende në gjendje të rëndë në spital. Në sulm, tre persona të tjerë pësuan lëndime jashtë rrezikut për jetën. Familja e të vrarës vendosi lule në vendin e të shtënave dhe la një pllakë në formë zemre me mesazhin: “Bijë speciale, lumturinë që solle në mënyrën tënde të veçantë, do ta kujtojmë me dashuri çdo ditë."

Një mik i Elle-s së vrarë tha se njerëzit fillimisht menduan se ishin fishekzjarre kur filluan të shtënat. "Por automatikisht gjithçka thjesht ndaloi dhe ne patëm ndjenjën se diçka nuk ishte në rregull," vuri në dukje ajo. Ajo pretendon se u ndje e "ngrirë" kur pa shoqen e saj në dysheme me njerëz që përpiqeshin ta ndihmonin BBC.

Policia e Merseyside tha në Twitter se ata kishin rritur praninë e tyre në zonë "në përgjigje të drejtpërdrejtë" ndaj të shtënave. "Ne kemi marrë reagime pozitive nga banorët në këto komunitete në lidhje me policimin proaktiv të luftimit të krimit dhe oficerët tanë kanë folur me banorët për shqetësimet e komunitetit," tha inspektori Peter Rexwinkel.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës