Mitko Jançev mbetet kryetar komune, lista e ministrave është në finalizim

Mitko Jançev, VMRO-DPMNE, Kryetar i Komunës së Kavadarit / Brifing në mëngjes

Mitko Jançev edhe më tej mbetet kryetar i Kavadarit dhe për momentin nuk do të jetë pjesë e kabinetit të kryeministrit të ardhshëm Hristijan Mickodki.

Ai në një deklaratë për media ka konfirmuar se me mandatarin Hristijan Mickoski ka biseduar për të qenë pjesë e qeverisë së re, por kanë marrë vendim për shtyrjen e mandatit të kryetarit.

-Në marrëveshje dhe koordinim të ndërsjellë me mandatarin Hristijan Mickoski, dhe në interes të partisë dhe programeve dhe vizioneve të ardhshme të qeverisë, mbetem në krye të komunës së Kavadarit. Kjo do të thotë se përmes veprimit lokal, dhe në bashkëpunim me qeverinë e ardhshme të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, do të vazhdoj të mbështes të gjitha aktivitetet, projektet dhe programet që do të sjellin standard dhe cilësi më të mirë të jetës - tha Jançev.

Sipas informacioneve, Jançev ishte në përzierje për ministër të vetëqeverisjes lokale.

VMRO-DPMNE nesër në mbrëmje, pas seancave të Komitetit Ekzekutiv dhe Qendror të Partisë, pritet të shpallë emrat e anëtarëve të tyre në qeverinë e re.

Siç bëhet e ditur tashmë jozyrtarisht, nënkryetarët e VMRO-DPMNE-së do të punësohen në kabinetin e Mickoskit në pozita kyçe ministrore. Ministër i Mbrojtjes do të jetë Vllado Misajalovski, ministër i Financave Gordana Kochovska-Dimitrievska, ministër i Punëve të Brendshme Pançe Toshkovski, Ministri i Punëve të Jashtme Tmço Mutsunski dhe ministri i Transportit dhe Lidhjeve Aleksandar Nikoloski, i cili do të jetë edhe zëvendëskryeministër. Sanja Bozinovska do të udhëheqë Ministrinë e re të Energjisë, Vesna Janevska për Arsim, Stefan Andonovski për Digjitalizim, Cvetan Tripunovski për Bujqësi, Zoran Ljutkov për Kulturë, ndërsa në Ministrinë e re për Rini dhe Sport Ministër do të jetë Borko Ristovski. Nga partnerët e koalicionit të VMRO-DPMNE-së, ministër pa portofol i ngarkuar me sistemin politik do të jetë Ljupço Dimovski nga SPM.

ZNAM dje zyrtarisht njoftoi se ministër i Administratës planifikohet të jetë Goran Minçev, ndërsa për Drejtësi Igor Filkov.

Një alternativë ndaj Afrim Gashit po konfirmon sonte personelin e saj në Qeveri. Orhan Murtezani po propozohet për ministër të Çështjeve Evropiane, ndonëse edhe më herët ka qarkulluar emri i ish-ministrit Admirim Aliti.

Izet Majiti nga Lëvizja Demokratike do të jetë zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Mjedisit. Arben Taravari është propozimi për ministër të Shëndetësisë.

Nga ana tjetër, BESA dy ditë më parë ka njoftuar personelin e saj Fatmir Limanin për politika sociale dhe Besar Durmishin. Nga Vredi, në karrigen e mirëqeverisjes do të ulet Arben Fetai, i cili prej shumë vitesh jetonte dhe punonte në Belgjikë.

Sipas njoftimeve, qeveria duhet të zgjidhet fundjavën e ardhshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës