Tubimi në Çair vulosi ndarjen në BDI: “Zjarri” frikësohet nga kërcënimet “evropiane” të Grubit dhe Ahmetit

ali Ahmeti facebook

Është çështje kohe ha ќështë ajo që ndodhi Përçarja e plotë në BDI në pushtet mes “të zjarrtëve” dhe “ahmetistëve” pas tubimit të djeshëm të partisë në Çair dhe pas shkëmbimit të mesazheve mes liderit Ali Ahmeti dhe nënkryetarit Izet Mejiti.

Ahmeti i tha Mejitit të “zjarrtë” se sado i inatosur të jetë, qëndron plotësisht në mbrojtje të ministrave të drejtuar nga Artan Grubi dhe paralajmëroi të “zjarrtët” me propagandën ndaj Grubit që të mos i pushtojë uragani. Mejiti u përgjigj se nuk e njeh më as BDI-në e as Ahmetin, se tubimi në Çair i ngjan tubimit të PDSH-së në vitin 2008 kur Menduh Thaçi shpalli “kasapin” dhe jo për të goditur djemtë e tij me uragan.

Grubi dhe shefi i diplomacisë dhe koordinator i emëruar i degës së kryesisë së partisë, Bujar Osmani, nga ana tjetër, u përkulën deri në tokë dhe e madhëruan Ahmetin si rilindasin e fundit të shqiptarëve, misionar dhe vizionar.

Tubimi, të cilin Grubi e quajti “oqeani i kaltër” sipas zëvendëskryeministrit të parë, është një konfirmim se edhe Çairi, bastioni i “zjarrit”, edhe Shkupi janë të Ahmetit. Ahmeti, nga ana tjetër, edhe pse në fjalimin e tij në sallën e mbushur plot me njerëz “Shaban Trstena” foli për bashkim dhe pajtim, ai u tha “zjarrfikësve” se nuk do të devijojë nga vendimi i shumicës, gjegjësisht se kërkesa për raport nga ministrat është çështje e mbyllur.

“Sot kërkohet arsim, cilësi dhe profesionalizëm, prandaj jam shumë krenar për ekipin që ka BDI në Qeveri dhe kjo krenari rritet kur marr komplimente nga përfaqësuesit ndërkombëtarë se sa imazh të mirë kemi. Duhet të përkrahim të gjithë ata staf profesional që të tregojnë aftësitë e tyre, e jo ta mbysim BDI-në, sepse tani dhe në 100.000 vitet e ardhshme i kemi mbi 20 mijë votues”, tha Ahmeti. dhe shtoi se rruga drejt BE-së nuk ndalet me propagandë, “prandaj Artan, ne nuk jemi tren por uragan i pandalshëm dhe mos e lër uraganin t’ju ​​kapë”.

Grubi tha se duhet pajtim dhe bashkim, por e ka thirrur direkt edhe Mejitin.

'Të gjithë së bashku po trashim rrugët e BDI-së për interesat e kombit dhe jo të individit, sepse BDI është për të gjithë e jo për pak. Çairi nuk është bukë, Çairi dhe Shkupi janë të Ali Ahmetit. Vetëm të dobëtit kanë frikë nga konkurrenca. Asgjë nuk ka filluar dhe nuk do të mbarojë me mua dhe askënd tjetër, vetëm shpirti i Aliut Ahmeti duhet të jetë i përjetshëm sepse është më e mira për shqiptarët. Njëri prej nesh që nuk është sot këtu, para 40 burrave dhe grave të Kryesisë Qendrore tha: Nëse kjo qeveri ndërton Korridorin 8, unë do ta votoj me të dyja duart. Вlada. Mbaje fjalën, e ke dhënë, e di se kë e kam fjalën”. tha Grubi.

Osmani falënderoi udhëheqësin zdhe besimi që mу poл te beheshе koordinator i dega e karriges.

'Çdo banor i Çairit ndjeu dorën e ngrohtë të Ali Ahmetit, të investuar në arsim, trajnimi i kuadrove që na bëjnë krenarë, ndaj faleminderit Ali Ahmeti. Aktivistët e kryetarit janë besnikë ndaj politikave dhe misioneve tuaja, politikave vizionare që gjithmonë triumfojnë”. tha Osmani.

Triumfalizmin që kanë dashur të portretizojnë ministrat e BDI-së nga takimi në Çair nuk e ndan Mejtin. Ai tha për “Sloboden Pechat” se në tubim janë sjellë me urdhër administratorë dhe drejtorë, janë sjellë aktivistë dhe zyrtarë nga disa qytete dhe se sigurimi i madh që është angazhuar në tubim është i pakuptueshëm.

“Fronti europian” me mesazhe kërcënuese se do të na përplasë një tren, një uragan do të na mbulojë përgjithmonë, ky është mitingu i BDI-së në Çair. I ngjan tubimit të PDSH-së nga viti 2008 kur Thaçi bëri thirrje për “kasapë”, vetëm tani me stemën e BDI-së. Më vjen keq që Ahmeti dhe BDI arritën në këtë pikë. Për një muaj të tërë ata përgatitën një miting me emra të njohur të estradës, me fushatën “Ai po vjen”, për të bërë një miting pa duartrokitje të sinqerta dhe pa energji”, thotë Majiti.

Për shkak të mesazheve kërcënuese të Ahmetit dhe Grubit, “zjarret” kanë frikë për sigurinë e tyre pasi siç thonë ata fjalët e liderit janë pasqyruar në bazë. Ata kujtojnë se në BDI ka pasur likuidime fizike për shkak të mosmarrëveshjeve në parti. “Zjarret” thonë se mbeten BDI dhe Ahmeti është në lëvizje, le t'i përjashtojë nga partia, nëse ka guxim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës