Mit apo e vërtetë: Sa dyshe ka Putini?

Propaganda është pjesë përbërëse e çdo lufte, duke përfshirë edhe atë aktuale në Ukrainë. Të dyja palët publikojnë lajme që shpesh nuk kanë asnjë lidhje me të vërtetën. Kjo është edhe logjike, sepse e vërteta është e para që vuan në luftë.

Në këtë kontekst, këto ditë, përmes rrjeteve sociale, çdo lëvizje e presidentit rus Vladimir Putin është shpesh objekt analize nga mediat perëndimore. Që në fillim të pushtimit të Ukrainës, shkruhej se Putini gjoja ishte i sëmurë rëndë dhe u përmend gjithashtu se ai përdor doppelgangers, dyshe apo si të quhet. Sa e vërtetë është kjo, është e vështirë të kuptohet kur merret parasysh se avancimi i teknologjisë, lajmet e rreme, mjeti "deepfake". të cilat u shfaqën si sfida më e madhe në luftën kundër përhapjes së dezinformatave në rrjetet sociale janë gjithnjë e më të pranishme në sferën e internetit. Edhe pse duket si një aplikacion interesant, keqpërdorimi i tij shpesh shërben për të prishur imazhin e dikujt dhe shumë nga mediat botërore pohojnë se edhe këtë herë është përdorur pas presidentit rus Putin erdhi në fokus mbi media botërore që nga ai kohët e fundit vizitoi qytetin e pushtuar ukrainas të Mariupolit.

Petro Andriushchenko, këshilltar i kryetarit të bashkisë së Mariupolit, qyteti i pushtuar ukrainas që Putin vizitoi, në 'telegram" shkroi se "Putini ose një nga dyshekët e tij" ishte në një vizitë brenda natës në rajonin e pushtuar - jo vetë Putini.

Spekulime të ngjashme arritën edhe nga pala ruse. Për këtë ka folur ekstremisti rus Igor Girkin Strelkov.

“Kur shoh Putinin e supozuar në turmë, e di menjëherë këtë Unë shoh dyfishin, dhe askush nuk e di se për çfarë po flet, ai ndoshta po flet marrëzi, "tha Girkin.

Përdoruesit e Twitter analizuan se dysheja e Putinit shkoi në Ukrainë, duke u fokusuar dhe krahasuar formën e veshit dhe mjekrës së tij me fotot e viteve 2006 dhe 2018.

Cili është misteri më i madh për Putinin?

Kreu i shërbimit inteligjent të Ukrainës, Kyrylo Budanov, i tha britanikes Daily Mail vitin e kaluar se presidenti rus Vladimir Putin përdor çiftet e tij që i janë nënshtruar operacioneve plastike. Budanov në një intervistë për Daily Mail tha se qeveria ukrainase është shumë e hutuar nga gabimet e përsëritura ushtarake të Rusisë gjatë pushtimit dhe se shumë njerëz po pyesin nëse Putini është ende duke marrë vendimet kryesore.

Sado i keq që është, Putini nuk ishte idiot”. Plani rus nuk ndjek asnjë logjikë. Pyetja e madhe është nëse Putini i vërtetë ekziston ende,” tha kreu i shërbimit të inteligjencës të Ukrainës, duke pretenduar se njerëzit e tij kishin zbuluar se doppelgangers i shërbenin Putinit në raste të veçanta.

Numri i saktë i dyfisheve të përdorura nga presidenti rus nuk dihet për momentin. Sipas mediave ukrainase, këto të dhëna janë fshehur me kujdes dhe paraqesin një sekret shtetëror. Për më tepër, nuk ka gjasa që i gjithë Kremlini të dijë për dyshetë e Putinit. Vetëm njerëzit e besuar rreth Putinit kanë informacion të tillë. Por numri i tre dyfisheve përmendet gjithnjë e më shpesh në media.

Sa marifete luajnë presidentin rus?

Budanov, i cili është edhe gjeneral, thotë se përdorimi i dysheve tashmë është një praktikë e zakonshme.

“Ne njohim konkretisht tre persona që vazhdojnë të shfaqen, por nuk e dimë saktësisht se sa janë. “Të gjithë kanë bërë operacione plastike për t'u dukur njësoj”, thotë oficeri i inteligjencës.

Budanov beson se ndryshimet janë të pashmangshme në Moskë dhe se zëvendësimi i Putinit është në interes të "të gjithë botës së qytetëruar". Media shtetërore ruse e ka lidhur Budanovin me operacione të fshehta në Krime, pasi ai është një ish-operativ i forcave speciale, i cili më vonë u emërua shef i inteligjencës ushtarake.

 

Budanov ka deklaruar më parë se Putin përdor dyshe. Ai i tha Newsweek se Putin përdorte dyshe gjatë paraqitjeve publike për të fshehur problemet shëndetësore. Ai zbuloi gjithashtu informacione se pasardhësit e Putinit janë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Ai thekson se ka specialistë të shërbimit inteligjent ukrainas që janë të trajnuar për këtë temë.

“Fotografia, për shembull, veshët janë të ndryshëm. Dhe është si një gjurmë gishti, imazhi i veshit të çdo personi është unik. Nuk mund të përsëritet”, shpjegon Budanov.

Ai gjithashtu pretendon se doppelgängers e Putinit kanë zakone, sjellje, ecje dhe madje edhe lartësi të ndryshme.

Cilët liderë gjatë historisë kanë pasur doppelgangers?

Kjo pyetje është gjithashtu e vështirë për t'u përgjigjur. Siç shkruajnë mediat ukrainase, dukjet janë zgjedhur me kujdes që askush të mos e kuptojë se bëhet fjalë për një person fals. Megjithatë, mediat botërore për këtë temë analizojnë se presidenti rus Putin nuk është i vetmi lider botëror që raportohet se ka dyshe. Në vitin 2008, një burrë i quajtur Felix Dadaev deklaroi publikisht se ai ishte një nga katër imituesit e liderit sovjetik Joseph Stalin. Sipas disa raporteve, lideri sovjetik ishte i bindur se jeta e tij ishte në rrezik dhe pas Luftës së Dytë Botërore ai mendoi se po gjuhej nga agjentët gjermanë. Kishte gjithashtu histori që Adolf Hitleri përdorte burra të ndryshëm si dyshe të tij disa herë para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ish-presidenti i Irakut Saddam Hussein dhe dyfishi i tij/ FOTO, Burimi, Twitter

Nga kujtesa e fundit e freskët për të njëjtin fenomen të ngjashëm, media shkruan edhe në vitin 2003. Gjegjësisht, mediat gjermane gjatë luftës në Lindjen e Mesme dhe rënies së regjimit të Sadam Huseinit pohuan se ish-presidenti i Irakut shpeshherë zëvendësohej me dyshe në paraqitjet televizive. Këto analiza bazoheshin në teknika të sofistikuara, të cilat ishin në gjendje të zbulonin dallimet në pozicionin e gjesteve të fytyrës së tij. Stunt double, ose decoy double, ka rolin e paraqitjes si dikush tjetër, për të tërhequr vëmendjen ose për të rrezikuar personin që përfaqësojnë, por edhe për të dërguar mesazhe në publik që mund të jenë të pavërteta në atë moment.

Si të njohim “deepfakes”, foto të rreme dhe dezinformata

Zbulimi i videove "deepfake" dhe fotove të rreme dhe njohja e dezinformatave rreth pjesëmarrjes në ngjarje masive Ekzistojnë gjithashtu burime në internet për edukimin e medias. Çdo pjesë e informacionit do të thotë diçka për audiencën sepse zakonisht bazohet në të që ata të ndërtojnë qëndrimin e tyre dhe të ndërmarrin hapat e ardhshëm. Por fakti që jetojmë në një epokë kur inteligjenca artificiale përdoret për të krijuar fotografi bindëse, mashtrime audio dhe video, dhe media është shpesh një mjet për manipulimin e audiencës. Informacionet, fotot dhe videot e rreme synojnë të shesin, të bindin, të ngatërrojnë, por mbi të gjitha të mashtrojnë. Ato përdoren për t'i imponuar publikut një opinion, për të marrë anë ose për të shkaktuar frikë dhe panik.

Prandaj, burimet video për përmirësimin e shkrim-leximit mediatik mund të kontrollohen gjithashtu në një nga faqet e RAND, një mjet online ku mund të kontrolloni nëse bëhet fjalë për dezinformim, video të rreme apo përmbajtje të pavërtetë duke futur thjesht një lidhje nga video, lajme ose informacione. Burimet e edukimit mediatik në internet po krijohen gjithnjë e më shumë në publikun botëror me synimin për të përmirësuar arsimimin mediatik në nivel global.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës