Vdekje misterioze: Një aktor shqiptar dhe bashkëshortja e tij ranë nga kati i gjashtë në Nju Jork, pasi kishin debatuar më parë

Florind Beliu dhe gruaja e tij/Foto: Printscreen/Facebook

Aktori shqiptar Florind Bellew (35) dhe gruaja e tij Ornella Sheehy (28) janë gjetur të vdekur në oborrin e një pallati në Bronx. Aktori vdiq në ditëlindjen e tij të 35-të, ndërsa gruaja e tij ishte 28 vjeç. Çifti lanë pas dy fëmijë, të cilët u gjetën nga miqtë dhe fqinjët.

Policia po heton ende për të gjitha rrethanat e kësaj ngjarje tragjike dhe fqinjët kanë thënë për mediat amerikane se Ornella ka rënë fillimisht nga kati i gjashtë dhe më pas Florindi. Fëmijët dyshohet se po qanin në apartament dhe fqinjët shpejt dolën me vrap në rrugë dhe gjetën një skenë që do t'i ndiqte për gjithë jetën.

Policia nuk gjeti asnjë letër lamtumire në banesë dhe fqinjët e cilësuan çiftin e pakënaqur si “të qetë dhe të tërhequr”. Mediat e huaja raportojnë se aktori vuante nga disa sëmundje metalike, por ende nuk ka një konfirmim zyrtar.

Hetuesit po shqyrtojnë mundësinë e një sherri mes çiftit, tha një burim i lartë i policisë New York Post të martën.

– Në banesë ka tabela që tregojnë se gjithçka nuk ka qenë në harmoni, nuk kanë vendosur thjesht të lënë fëmijët dhe të kërcejnë – thotë policia.

Zyra e ekspertit mjekësor të qytetit nuk ka përcaktuar ende shkakun e vdekjes as për Bellew dhe as për Sheehy, në pritje të "informacioneve të mëtejshme hetimore".

Ndërkohë, dolën detaje shtesë, se në natën fatale ai festonte ditëlindjen dhe mes çiftit ka pasur një konflikt dhe Beliu dyshohet se ka shtyrë bashkëshorten e tij nga ballkoni. E gjithë skena është parë nga fëmijët që jetonin me ta.

Dyshohet se kur ka kuptuar se çfarë kishte bërë, aktori 35-vjeçar është hedhur nga ballkoni pas gruas së tij.

Florind Beliu/Foto: Printscreen/Facebook

Ndërsa hetuesit vazhdojnë të hetojnë incidentin fatal si një rezultat tragjik i një sherri të mundshëm mes të dyve, fqinjët pretendojnë se dëgjuan të bërtitura pak para se dyshja të binte.

Sipas fqinjëve, çifti dhe dy djemtë e tyre të vegjël u vendosën në ndërtesë rreth katër muaj më parë. Burime policore pohojnë se nuk ka pasur asnjëherë raportime për dhunë në familje tek autoritetet.

Një fqinj kujton se ka dëgjuar një fëmijë duke bërtitur, "Mami! Mami!” pas rënies tragjike teksa në banesë ndodheshin djemtë e tyre të vegjël gjashtë dhe dy vjeç.

Çifti u përshkrua si një "çift i qetë" nga fqinjët që "mbaheshin për vete dhe ishin shumë të izoluar", por kujtuan se kishin parë Bellew të mërzitur të premten.

Sipas Shadi Perkay, gruaja e shefit të ndërtesës: “I pashë gjatë gjithë kohës duke blerë gjëra për shtëpinë, me dy fëmijë së bashku dhe nuk e kuptuam që asgjë nuk shkonte. “E shtuna ishte ditëlindja e Beliut”.

Sipas "Euronews Albania", Beliu ishte një aktor dhe skenarist aspirues, i diplomuar Universiteti i Arteve Tiranë, Shqipëri dhe performoi në televizion dhe në teatër përpara se të transferohej në Kopsht.

Ai gjithashtu filloi të shkruante dy libra, njërin prej të cilëve donte ta kthente në film "Netflix" raportoi faqja “Euronews Albania”, duke iu referuar një interviste të dhënë dy vite më parë.

 

Video e ditës