Mickoski: Asnjë nga VMRO-DPMNE nuk do të votojë për amendamentet kushtetuese

Foto: VMRO-DPMNE

VMRO-DPMNE udhëhiqet nga kryesia së bashku me strukturat partiake, anëtarët dhe aktivistët. VMRO-DPMNE është parti e popullit dhe legjitimitetin e merr nga populli, jo duke u gjunjëzuar në tapetet e kuqe të trasha persiane nëpër botë dhe në bazë të atij legjitimitet për disa muaj nga sot do të formojë qeverinë e re. tha kryetari i partisë opozitare Christian Mickoskdhe gjatë vizitës së sotme në Novaci.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari se kush e udhëheq VMRO-DPMNE-në për shumë vite, ai tha se ishte një fushatë e rreme e LSDM-së për gati gjysmë dekade, por ajo shpërtheu si flluskë sapuni.

“Ishte një fushatë e rrejshme për gati gjysmë dekade nga ata që janë mjeshtër të lajmeve të rreme, që janë LSDM-ja, e cila shpërtheu si flluskë sapuni dhe tani u ka plasur fishekzjarrë në dorë dhe tani janë të pafuqishëm të merren me të. Besoj se do të mendojnë diçka, por ajo që mund t'u uroj është që të mësojnë nga këto politika të gabuara të tyre për më shumë se gjysmë dekade, në opozitë për ristrukturim, që patriotët e vërtetë në LSDM të vijnë në të djathtë. vendoset dhe luftoni sërish për Maqedoninë, sepse LSDM është ende një parti politike që është parti strumbullar, të paktën në vitet nëntëdhjetë, edhe pse vitet e fundit e ka humbur atë epitet. Vlerësoj se kjo do të jetë një përvojë e mirë dhe e paçmuar për ta që do të mund ta përdorin për shumë vite në opozitë për të ristrukturuar veten, në mënyrë që një ditë të jenë një kandidat më serioz për një partner koalicioni në një qeveri të ardhshme”. ka thënë Mickoski.

Nëse ndryshimet në Kodin Penal mund të jenë hartë për amendamentet kushtetuese, Mickoski theksoi se as ka pasur dhe as do të ketë takime të fshehta ku mund të arrihet diçka që mund të jetë e dëmshme për shtetin, siç ka bërë, siç tha ai. , dikush në të kaluarën.

“Përderisa jam kryetar i VMRO-DPMNE-së, asnjëherë nuk kam ndërmend prapa perdes të pajtohem dhe të negocioj diçka që mund të jetë e dëmshme për identitetin maqedonas, qytetarët maqedonas dhe Maqedoninë si shtet. Gjithçka që kërkojmë si parti politike, e them qartë, me zë dhe publikisht”, tha Mickoski.

Lidhur me korrespodencën publike me ish-kryeministrin dhe presidentin e VMRO-DPMNE-së, Mickoski tha se atë që kishte për të thënë qartë dhe qartë. Ai thotë se nuk e di qëndrimin e ish-presidentit të VMRO-DPMNE-së për ndryshimet kushtetuese.

Në deklaratën e një gazetari se Gruevski po lobon për të siguruar deputetë për amendamentet kushtetuese, Mickoski thotë se është tjetër temë dhe se mund të flasë vetë.

“Unë mund të flas vetë, për qëndrimin e VMRO-DPMNE-së dhe ju e dini qëndrimin tim edhe të VMRO-DPMNE-së. Nëse më pyesni se çfarë po përhapet në opinion se ka një bosht mes Ali Ahmetit – pjesëve të strukturës së LSDM-së dhe Nikolla Grievskit për sigurimin e deputetëve, absolutisht e dënoj, e refuzoj dhe jam i tmerruar nga e gjithë kjo”, thekson. lideri i VMRO-DPMNE-së.

Sipas Mickovskit, partia nuk ka qenë kurrë më kohezive.

- Pas asaj që po ndodh, madje mund të pranoj se numri i bashkëqytetarëve tanë që i afrohen VMRO-DPMNE-së kudo në Maqedoni këto dy ditët e fundit i tejkaloi pritjet e mia. Nëse deri vonë isha në dilemë nëse ishim afër 61 deputetë, tani nuk e kam më një dilemë të tillë, tha Mickoski, duke shprehur bindjen se në zgjedhjet e ardhshme do të marrin 61 deputetë.

I pyetur se çfarë nëse disa nga deputetët e VMRO-DPMNE-së votojnë për amendamentet kushtetuese, Mickoski tha se ata besojnë në atë që po bëjnë dhe se asnjëri prej tyre nuk do të votojë për amendamentet kushtetuese.

"Nuk do të ketë asnjë." Jo vetëm tani dhe në të ardhmen. Nëse nuk ndryshon asgjë në kushte dhe ne e kemi thënë qartë se çfarë presim, nuk do të ketë votim në të ardhmen. Kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë”, tha Mickoski.

Ne kemi një plan të qartë të cilin, siç e thatë ju, do ta bëjmë publik nga sot. Ai ka kërkuar që nesër të shpërndahet Kuvendi dhe të zhvillohen zgjedhjet.

Nëse ai është president i qeverisë së ardhshme, ai thotë se është i gatshëm të bisedojë për të parë se çfarë mund të ndryshojë. - Kjo nuk është marrëveshja jonë. Kjo nuk është marrëveshje e popullit të Maqedonisë. Kjo është marrëveshja e disa politikanëve të korruptuar, të cilët kanë mashtruar komunitetin ndërkombëtar që mund ta bëjnë, tha Mickoski.

Ai foli edhe për padinë që ka marrë për shpifje, duke treguar se ishte padia e dytë apo e tretë radhazi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës